praca zdalna

5 wskazówek dla nowych-starych pracowników, czyli jak dobrze przygotować się do pracy zdalnej

Sytuacja wywołana pandemią wygląda jak wygląda. Na pewno trzeba przyznać, że wiele się zmieniło, niestety na gorsze. Nie tylko sam wirus jest groźny dla zdrowia, ale także dla gospodarki, która i tak nigdy w bardzo dobrym stanie nie była. Ta sytuacja spowodowała także zmiany w systemie pracy, a dokładnie wprowadzenie pracy zdalnej. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam 5 wskazówek dla nowych-starych pracowników, czyli rady, jak dobrze przygotować się do pracy zdalnej.

Rada 1: dobry sprzęt jest bardzo ważny

wideokonferencjaCóż, trzeba się cieszyć, że jest praca, bo niestety wiele osób ją straciło. Jednak w przypadku wielu osób sposób pracy znacznie się zmienił i nastał czas home office. Wydaje się, że takie rozwiązanie pozornie ma dużo zalet, ale ma też sporo wad. Jedną z nich jest sprzęt, otóż aby efektywnie wykonywać obowiązki trzeba mieć dobry sprzęt, czyli wysokiej jakości laptop czy komputer stacjonarny. Przydaje się też drukarka czy kserokopiarka, albo i faks. Gorzej, gdy ma się stary komputer, a sprzętów biurowych brak. Jeżeli jest taka możliwość, to możecie poprosić pracodawcę o wypożyczenie sprzętu do domu, ale zapewne nie każdy się zgodzi. Jeżeli więc wypożyczyć z firmy nie możecie, to warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu IT, ale to naraża Was na dodatkowe koszty, które może, choć nie musi, pokryć pracodawca. W innym wypadku nie pozostaje Wam nic innego jak doprowadzić swój laptop do porządku, czyli wykonać aktualizacje i czyszczenie, wgrać odpowiednie programy, w tym oczywiście antywirusa.

Rada nr 2: Internet na miarę oczekiwań

Szybkie łącze znacząco ułatwia pracę, tym bardziej gdy mamy wiele e-maili do wysłania czy mamy za zadanie poprowadzić konferencję. Dlatego warto sprawdzić swoje łącze i jeżeli jest słabe, to zapewne wiecie, że praca będzie znacznie dłuższa, ale i bardziej stresująca. Zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko i wyłącznie pomyśleć o zmianie dostawcy Internetu. Białystok jest miastem, gdzie działa firma Koba i ją Wam polecamy. Niskie ceny, wysoka jakość gwarantują pełne zadowolenie.

Rada nr 3: stwórz ergonomiczną przestrzeń

praca koronawirusPracując w domu ma się te same obowiązki i taką samą odpowiedzialność, jak wtedy gdy pracuje się w biurze. Zatem musicie być nastawieni na ciężką pracę, choć zapewne wiele rzeczy będzie odwracać Waszą uwagę. Podstawą jest stworzenie sobie ergonomicznej przestrzeni, czyli kącika pracy. W tym miejscu powinno znaleźć się biurko, krzesło oraz sprzęty i nic więcej. Nigdy nie pracujcie z włączonym tv, bo czas będzie mijał, a efektów Waszej pracy nie będzie. Ponadto pamiętajcie, że praca zdalna wymaga od Was dużego skupienia, zatem obok siebie nie stawiajcie żadnych przekąsek, napojów czy słodyczy, bo zazwyczaj kończy się na tym iż będziecie jeść, a nie pracować. Ergonomiczna przestrzeń ma zapewnić Wam wygodę pracy, ale nie może w niej znaleźć się żaden rozpraszacz.

Rada nr 4: zorganizuj sobie czas pracy

Choć to zapewne zabrzmi trywialnie, to musicie zorganizować sobie czas pracy, co nie oznacza nic innego, jak zaplanowanie czasu, w którym pracujecie, a także tego kiedy macie wolne. Jeżeli w pracy macie rutynę, która doskonale się sprawdza, to lepiej nic nie zmienić i stosować się do zasad panujących w pracy. Tutaj dochodzimy do sprawy, że nawet jeżeli pracodawca daje Wam wolną rękę i nie kontroluje czy rzeczywiście 8 godzin spędzacie pracując, to jednak powinniście stosować się do zasad, które w pracy panują. Należy więc wstawać o godzinie, o której normalnie wstawaliście, następnie śniadanie, ogarnięcie się, tylko że zamiast eleganckich ubrań zamieniacie piżamę na dresy, potem kawa i do pracy.

Rada nr 5: zorganizuj czas dzieciom

Praca w domu i dzieci w domu to nie jest dobre połączenie, wszak dzieciaki potrafią dezorganizować pracę, a system nauki zdalnej koliduje z pracą zdalną. Zatem nie pozostaje nic innego jak zorganizować czas dzieciom, a więc takie rozrywki, które sprawią, że nie będą przeszkadzać w pracy. Jeżeli macie możliwość, to warto skorzystać z pomocy babć czy wynająć opiekunkę.

Praca zdalna wydaje się łatwiejsza, choć wcale taka nie jest. Wymaga przede wszystkim samozaparcia, ale i dużej koncentracji. Dlatego też jeżeli home office ma się udać, to koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij