5 kroków, które pozwolą Ci stworzyć perfekcyjny trawnik

Pięknie zazieleniony trawnik, bez łysych miejsc, przepalonej słońcem trawy, czy żółtawych bądź brązowych plam jest możliwy do osiągnięcia. Wcale nie muszą go również zdominować chwasty. Wystarczy 5 kroków, by stworzyć perfekcyjny trawnik i my Wam je dziś przedstawimy. Dzięki temu będziecie dumni ze swojego zielonego skrawka terenu.

Krok pierwszy: dokładne odchwaszczenie terenu

Na samym początku teren należy dobrze odchwaścić. Tu można użyć totalnych herbicydów albo postawić na mechaniczne usuwanie chwastów. Bez wątpienia pierwsza metoda jest szybsza. Jednak trzeba pamiętać, że po takim zabiegu w ziemi nie można nic sadzić. Z kolei przekopanie całego terenu jest bardzo żmudną pracą, ale może się opłacać. Chwastów trzeba pozbyć się razem z korzeniami. Rozłogi nie mogą pozostać w ziemi.

Krok drugi: nawiezienie świeżej, dobrej ziemi do ogrodu i zamontowanie siatki na krety

Gdy już proces odchwaszczania mamy za sobą możemy nawieźć ziemię do ogrodu, a następnie siać. My jednak wcześniej zalecamy zamontowanie siatki na krety. Dzięki temu trawnik będzie chroniony przed nieestetycznymi kopcami. Należy położyć siatkę równolegle do trawnika na głębokości około 15 cm. Dzięki temu trawnik wytworzy odpowiedni system korzeniowy. Siatka na krety powinna mieć małe oczka i być wykonana z polipropylenu.

Krok trzeci: zasypanie siatki ziemią do ogrodu i wysypywanie nasion trawy

Oczywiście ziemia do ogrodu pokryje siatkę, tak by nie była widoczna. Trzeba tu zadbać o odpowiednie PH dla trawnika. Powinno ono wynosić ok. 6,5. Poza tym gleba nie może być zbyt zbita, dlatego konieczne jest często wymieszanie jej z piaskiem. Wysypywanie nasion traw to bardzo ważny etap i choć trawa będzie się rozkrzewiać, warto użyć do tego celu siewnika. Najlepiej sprawdzą się nasiona trawy sportowej, choć można pokusić się także o inne mieszanki. Ważne by znajdowały się w niej kostrzewa czerwona, a także rajgras angielski.

Krok czwarty: obfite podlewanie, regularne odchwaszczanie

Po zasianiu trawy konieczne jest obfite podlewane, a wręcz zalewanie terenu, aż naszym oczom ukażą się źdźbła. Ziemia w ogrodzie zwykle jest przesuszona dlatego obfitość podlewania ma duże znaczenie. Gdy trawa już się wzniesie, ukorzeni, a jednocześnie rozrośnie, trzeba dbać o regularne koszenie i usuwanie chwastów. Warto wiedzieć, że pierwsze koszenie przy źdźbłach wyhodowanych z siewu wykonuje się, gdy osiągną one wysokość 8-10 cm. To jak często trawa musi być koszona zależy od gatunku. Trawy sportowe w okresie wiosenno-letnim wymagają często koszenia raz w tygodniu. Stąd jeśli chcesz kosić rzadziej, musisz wybrać inną mieszankę. Ważne jest regularne odchwaszczanie trawnika. Tutaj nie można przegapić momentu, gdy bez problemu usunie się chwasty. Gdy już zaczną kwitnąć i pylić, to nawet środek chemiczny może nie pomóc.

Krok piąty: wertykulacja i aeracja, piaskowanie, nawożenie, podlewanie

Jak widzicie każdy z kolejnych kroków wymaga coraz większych nakładów pracy i tak naprawdę, gdy trawnik jest już założony, to czeka Cię najwięcej wyzwań. Po zimie musisz przeprowadzać wertykulację i aerację. Potrzebna jest ona także przed planowanym wiosennym i jesiennym nawożeniem. Jeśli gleba jest zbyt zbita to dodatkowo po wertykulacji i aeracji trzeba przeprowadzić piaskowanie. Potem można przystąpić do aplikowania odpowiednich nawozów. Trzeba wiedzieć, że jeżeli gleba jest zbyt kwaśna i ma odczyn poniżej 5,5, trzeba przeprowadzić wapniowanie. Po tym zabiegu z nawożeniem trzeba poczekać dwa tygodnie. Wiosną stosuje się nawozy azotowe, które sprzyjają wzrostowi trawy, natomiast jesienią potasowo-fosforanowe, aby dobrze przygotować ją do zimy. Nawożenie przeprowadza się wtedy, gdy trawa nie jest mokra, aby nawóz nie przykleił się do źdźbeł. Gdy już spadnie pomiędzy źdźbła, czy do napowietrzonej i wzruszonej gleby, wtedy należy przeprowadzić obfite podlewanie. Trawnikowi w ten sposób należy oczywiście pomagać w okresach suszy. Podlewanie powinno być na tyle obfite, by woda zasiliła glębę mniej więcej o 10 cm poniżej terenu. Stan gleby można sprawdzić bardzo łatwo wbijając do niej patyk. Ostatnie koszenie przeprowadza się przed pierwszymi przymrozkami. Czasem jesień jest na tyle ciepła, że jest to koniec października albo nawet początek listopada.

Właściwe postępowanie przy zakładaniu trawnika i odpowiednie czynności pielęgnacyjne zapewnią jego doskonały wygląd. Pracy jest sporo, ale zielony trawnik jest prawdziwą satysfakcją.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij