Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka?
Skóra dziecka nawet do 2-3 roku życia różni się od naszej, gdyż jest jeszcze niedojrzała i niezwykle wrażliwa. Warto zatem dowiedzieć się jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry od pierwszych miesięcy życia dziecka. O czym należy pamiętać?
Czym charakteryzuje się skóra maluszka?
Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej delikatna. Na początku ma odczyn mniej kwaśny, a gdy ma kilka tygodni pH skóry osiąga wartość typową dla dorosłego. Skóra maluszka jest też bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Problem z potówkami wynika z tego, że na skórze dziecka jest znacznie mniej gruczołów potowych i gorzej adaptują się do wysokiej temperatury. Stosunek powierzchni skóry do masy ciała jest znacznie większy niż u osoby dorosłej. W związku z tym skóra jest podatna zarówno na przegrzanie, jak i wychłodzenie. Zatem ważne jest nie tylko odpowiednie ubieranie dziecka, ale i kąpanie w określonych ramach czasowych i w odpowiedniej temperaturze.
Jak prawidłowo myć dziecko i jakie akcesoria będą potrzebne?
Na pewno trzeba zaopatrzyć się w wanienkę i wkład do wanienki. Od razu warto zaznaczyć, że nie trzeba myć niemowlęcia codziennie, w sensie kąpieli, bo wystarczy oczyszczenie newralgicznych partii ciała i kąpanie co drugi dzień. Należy zadbać o prawidłową temperaturę podczas kąpieli, która powinna wynosić pomiędzy 36 a 37 stopni Celsjusza. Nie powinna być ani niższa, ani wyższa, dlatego warto zaopatrzyć się też w termometr do wanienki. Do mycia należy stosować oliwki przeznaczone specjalnie dla niemowląt. W czasie kąpieli należy stale przytrzymywać dziecku plecki, barki i główkę. Do wanienki nie należy nalewać zbyt dużo wody, powinna sięgać do połowy ciałka dziecka. Na pewno pod ręką zawsze powinien być ręcznik niemowlęcy. Ponadto należy przygotować sobie także pieluszki tetrowe, czyste ubranko na zmianę. Kocyki dziecięce także są niezbędne. W końcu po umyciu i przebraniu dziecka można zrobić z nich rożek. Jeżeli zastanawiacie się, po jakie koce sięgnąć, to na pewno odpowiednie będą te wykonane z hipoalergicznych materiałów. Sprawdzą się kocyki bawełniane dla niemowlaka. W końcu jest to miękka i oddychająca tkanina. Oczywiście można sięgnąć po model wykonany z materiału, który neutralizuje drobnoustroje, a także zapewnia przyjemne otulenie. Mowa o kocykach bambusowych dla niemowlaka. Występują w różnych kolorach i z różnymi wzorami.
Jak dbać o higienę pępka i miejsc intymnych?
Zanim umyje się ciałko dziecka można część czynności higienicznych wykonać na przewijaku, na którym będzie znajdowała się pieluszka tetrowa. Oczka i główkę można umyć właśnie w ten sposób. Wystarczy wacik bezpyłowy i roztwór 0,9% soli fizjologicznej. W pierwszej kolejności myje się oczka. Następnie kolejno czółko, policzki, nosek i bródkę. Potem następnym czystym wacikiem należy przemyć uszka i miejsca za uszami. Można potem umyć szyjkę dziecka. Na przewijaku można umyć dziecko, w dni gdy nie korzysta się z wanienki i wtedy przechodzi się do mycia kolejnych miejsc, a zatem szyjki, pach, rączek i klatki piersiowej. Po obróceniu malucha na bok można umyć mu plecy. Następnie myje się pachwiny, a także nogi od ud do stóp. Potem należy umyć pośladki dziecka. Warto jeszcze wiedzieć, jak pielęgnować pępek malucha. Raz na dobę należy go przemywać zanurzonym w wodze czystym gazikiem, gdy kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł. Po wytarciu skóry dziecka używa się kosmetyków zawierających emolienty, czy to po umyciu w wanience czy podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych na przewijaku. Potem można już założyć pieluszkę i ubrać malucha.
Jak dbać o higienę skóry głowy i włoski dziecka?
W czasie kąpieli można także umyć skórę głowy i włosy dziecka. W tym przypadku można zastosować tę samą oliwkę do kąpieli, której używa się do pielęgnacji skóry malucha, gdyż jest odpowiednia zarówno do ciała, jak i włosów. Po umyciu włoski trzeba delikatnie rozczesać i oczywiście wysuszyć.
Odpowiednia pielęgnacja zapewnia zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Gdy zaczynają mu się wyrzynać ząbki można postawić na delikatny masaż i stosować żel łagodzący.