Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w miejscu pracy. Jakie rozwiązania należy wdrożyć

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w miejscu pracy. Jakie rozwiązania należy wdrożyć?

Ochrona przeciwpożarowa jest niezbędna i wymagana w każdym zakładzie pracy. Należy więc zastosować odpowiednie narzędzia, dzięki którym w znaczący sposób poprawia się bezpieczeństwo pracowników. Kolejnym ważnym aspektem jest to, iż to właściciel budynku firmy bądź jego zarządca odpowiada za ochronę przeciwpożarową danego obiektu. Ochronę przeciwpożarową regulują zapisy prawne i ich przestrzeganie jest niezbędne. Do zabezpieczeń możemy zaliczyć choćby ściany ogniowe czy system wczesnego wykrywania dymu.

Droga ewakuacyjna jest niezbędna

Bardzo ważna jest droga ewakuacyjna. Według przepisów musi być łatwo dostępna, ale także właściwie oznakowana. Nie można także umieszczać na niej żadnych przedmiotów, które utrudniałyby przejście czy też ewakuację. Trzeba także pamiętać, że droga ewakuacyjna musi mieć odpowiednią szerokość, tak aby odpowiednie służby ratunkowe miały możliwość dojazdu. W każdym zakładzie pracy niezbędna jest droga ewakuacyjna wewnętrzna, jak i zewnętrzna i obie muszą być oznakowane. Można tutaj stosować znaki fluorescencyjne. Ponadto pracodawca powinien wymagać od swoich pracowników właściwego przeszkolenia w temacie ochrony przeciwpożarowej. Zarówno kadra zarządzająca, jak i wszystkie osoby pracujące muszą znać treść instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

Zastosowanie urządzeń przeciwpożarowych

Każdy zakład pracy musi posiadać właściwe wyposażenie. Konieczne jest umieszczenie w widocznym miejscu urządzeń przeciwpożarowych. Dodatkowo powinny być one łatwo dostępne. Zatem konieczne są gaśnice przeciwpożarowe, ale muszą być ona atestowane i sprawne. Absolutnie nie mogą być po terminie ważności. Obok gaśnicy powinien zostać umieszczony toporek przeciwpożarowy, który służy do rozbijania szyb czy też drzwi. Jeżeli mamy do czynienia z większym zakładem pracy, to dodatkowo konieczne jest wyposażenie w wąż gaśniczy, przy czym hydrant powinien znajdować się w odpowiednio bliskiej lokalizacji. Kolejnym niezbędnym elementem jest przycisk alarmowy, który może uruchomić każdy pracownik. W ten sposób zaalarmuje innych o występującym zagrożeniu.

Ściany przeciwpożarowe – wewnętrzne i zewnętrzne

Ściany przeciwpożarowe mogą znajdować się zarówno w bryle budynku, jak i na zewnątrz. W pierwszym przypadku zabezpieczają przed przedostaniem się pożaru z jednej części budynku do drugiej. W przypadku ścian ogniowych na zewnątrz ich zadaniem jest zatrzymanie ogniska pożaru, by nie rozprzestrzeniało się na sąsiednie zabudowania. Obydwa zabezpieczenia są bardzo potrzebne w dużych przedsiębiorstwach, gdzie znajduje się kilka budynków obok siebie. Ściany ogniowe mogą zatrzymać ognisko pożaru na kilka godzin, co pozwala na sprawną ewakuację, a także opanowanie pożaru i jego ugaszenie zanim się rozprzestrzeni i spowoduje spore straty.

Automatyka w bezpieczeństwie przeciwpożarowym

Doskonałym wyborem są także automatyczne systemy przeciwpożarowe. Otóż w tym przypadku stosuje się specjalne kamery, które mogą wykrywać pożary już na etapie tlenia się danego materiału. Można także stosować modele na podczerwień. Po wykryciu źródła pożaru automatycznie uruchamiany jest alarm, a także informowane są odpowiednie służby. W ten sposób bezpieczeństwo pracowników zwiększa się. Dodatkowym i bardzo ciekawym rozwiązaniem są automatyczne zraszacze wody bądź piany, które uruchamiają się wraz z pojawieniem się dymu. Cały system jest w pełni automatyczny. Dzięki temu zasadnicze błędy czy opóźnienia w informowaniu o niebezpieczeństwie są zniwelowane niemal do zera.

Wraz z pojawieniem się pożaru może dojść do wybuchu paniki, a jak wiadomo stres i nerwy są złymi doradcami. Aby zniwelować ryzyko występowania paniki, warto regularne szkolić pracowników w zakresie zachowania w sytuacji wybuchu pożaru. Dzięki nim mogą dowiedzieć się jak przebiega droga pożarowa, ale także zrozumieją, że czas na opuszczenie budynku nie jest wcale taki krótki. W ten sposób można uniknąć wypadków, do których dochodzi, gdy wybucha zbiorowa panika. Warto także co jakiś czas przeprowadzać ćwiczenia przeciwpożarowe. Wypracowane mechanizmy zachowania są bardzo przydatne, gdy dochodzi do prawdziwego pożaru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij