Jak urządzić pokój nastolatka w stylu eko?
Moda na ekologię wkroczyła w nową fazę i coraz więcej młodych osób „wkręca” się w ten trend. Ponieważ pokój nastolatka zwykle odzwierciedla jego zainteresowania, to jeśli krążą one wokół ochrony środowiska, to można urządzić go w stylu ekologicznym. Jak to zrobić i co będzie ważne?
Wykończenie pokoju korkowymi panelami
Na samym początku zaczniemy od wykończenia ścian i podłóg. Możliwości jest ogromna ilość, jednak tylko znikoma część z nich może się poszczycić mianem rozwiązania ekologicznego. Niewątpliwie wybór paneli korkowych będzie odpowiedni. Sposób ich pozyskiwania nie powoduje degradacji środowiska naturalnego. Dlatego takiego wykończenia nie powstydziłaby się nawet młoda aktywistka naśladująca Gretę Thunberg. Przede wszystkim materiał pozyskiwany jest z kory drzewnej ale nie wymaga wycinki drzew. Zatem lasy z tego powodu nie są wycinane. Ponadto zapewnia doskonałą izolację nie tylko termiczną, ale również akustyczną, co sprawdzi się w przypadku dzieci, które ćwiczą grę na instrumencie w domowym zaciszu. Jest również odpowiedni dla alergików, gdyż w jego strukturę nie wnikają kurz i inne zanieczyszczenia, zatem jest łatwy w czyszczeniu. Na ścianach można również zastosować tapetę papierową, która jest całkowicie biodegradowalna a na podłodze kamienie naturalne.
Meble z recyklingu, czyli ograniczamy kupowanie nowych rzeczy
Kiedy już wybór wykończenia ścian mamy za sobą pozostaje decyzja o meblach. Tutaj rekomendowane jest stosowanie mebli z odzysku lub przeróbka starych mebli. Można zdecydować się na ich celowe postarzanie, co przybliża aranżację do stylistyki shabby chic. Meble mogą powstać z drewnianych palet stosowanych do przewozu wielkogabarytowych paczek. To dobry przykład drugiego życia materiałów. Z palet stworzy się zarówno stolik, łóżko, szafę przesuwną, jak i regały czy biurko. Bez problemu wykona się również z nich krzesło, a w sieci można znaleźć sporo inspiracji. Oczywiście materac do łóżka będzie już trzeba zakupić. Sprawdzi się ten wykonany z włókna kokosowego albo bambusowego, o odpowiedniej twardości.
Zasłony i poduszki z naturalnych lub biodegradowalnych materiałów
Istotne znaczenie mają również dodatki w ekologicznym pokoju nastolatka. Świetnie sprawdzą się zasłony i poduszki wykonane z naturalnych materiałów. Sprawdzą się bawełniane, lniane, a także te z włókna bambusowego. Świetnym wyborem jest również tkanina uzyskiwana z recyklingu, czyli przetworzonych butelek PET. Coraz więcej tkanin powstaje z odpadów i dzięki temu wspomaga ograniczanie zaśmiecania planety. Tkaniny powstają np. ze skórek pomarańczy, a właściwie odzyskanej z niej celulozy, czy też resztek bananów. Poduszki, zasłony czy narzuty wykonane z takich materiałów to prawdziwe must have w pokoju nastolatka. Oczywiście wiele tkanin jest ciągle bardzo drogich, dlatego pozostaje wykorzystanie tych powstałych z przerobienia wszechobecnego plastiku.
Zadbaj o energooszczędne oświetlenie
Bardzo duże znaczenie ma również oświetlenie. Również oprawy oświetleniowe mogą być ekologiczne. Można wybrać np. te drukowane z biodegradowalnych materiałów na drukarkach 3D. Można zdecydować się na kinkiety, reflektorki albo oczka led. Wszystko według uznania. Bardzo istotne są również same źródła światła. Oświetlenie led do domu zapewnia wiele tysięcy godzin świecenia, przy wykorzystaniu znacznie mniejszej ilości energii od tradycyjnych źródeł, a źródła światła najlepszych producentów oferuje hurtownia elektryczna. Choć lampki solarne stosuje się głównie na zewnątrz, to można pokusić się również o taką w pokoju nastolatka i umieścić na parapecie. Można również wykorzystać lampę solarną wiszącą, np. wykonaną z włókna bambusowego.
Urządzenie prawdziwie ekologicznego pokoju wymaga sporej wiedzy, a także nieco wysiłku, wszak meble DIY same się nie zrobią. Jednak stworzenie takiego pokoju może być dużą frajdą, a w jego wykonanie można zaangażować całą rodzinę, co będzie doskonałą, wspólną rozrywką. Przedstawione propozycje to jedynie przykłady, gdyż można znaleźć więcej ekologicznych rozwiązań. Na ścianie może znaleźć się plakat w antyramie, oczywiście nawiązujący do tematyki ochrony środowiska.