Praca na rusztowaniach – jakie zabezpieczenia należy posiadać, a jakie uprawnienia? Jak wybrać najlepszy rodzaj?

Każda ekipa budowlana musi mieć odpowiednie uprawnienia do pracy na wysokości. Jest to kwestia wymagana przez PIP, UDT i Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Ponadto właściciel firmy budowlanej zobowiązany jest zadbać o BHP na stanowisku pracy oraz dobrać odpowiedni sprzęt do wykonywanych robót. Dziś omówimy wszystkie te kwestie pokrótce i powiemy, jak powinna wyglądać praca na wysokości.

Praca na rusztowaniach – jakie trzeba mieć uprawnienia?

Trzeba zacząć od tego, że osoba, która chce pracować na rusztowaniach musi najczęściej posiadać odpowiednie doświadczenie. Doświadczone firmy chcą korzystać bowiem z usług najlepszych budowlańców. Niezbędne są uprawnienia do pracy na wysokości powyżej 3 m. Lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokościach. Ponadto osoby wykonujące montaż i demontaż rusztowań muszą mieć specjalistyczne uprawnienia nadawane po ukończeniu kursu dla montażysty rusztowań i zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Takie kursy organizowane są przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie i podległe mu jednostki. Pozytywny wynik egzaminu skutkuje wydaniem książki montera rusztowań. Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc przystąpić do kursu? Konieczny jest odpowiedni wiek, czyli ukończenie 18 roku życia, a także przynajmniej podstawowe wykształcenie i aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokości powyżej 3 m. Uprawnienia dla monterów wydawane są bezterminowo, jednak można je utracić, np. w przypadku rażącego wykroczenia przeciwko BHP. Do takich wykroczeń należy zaliczyć montowanie rusztowania pod wpływem alkoholu.

Jakie są podstawowe zabezpieczenia podczas pracy na rusztowaniach?

Każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej ochrony pracownikom wykonującym prace na wysokościach. Oczywiście są to specjalistyczne uprzęże i szelki, a także linki asekuracyjne, z których pracownicy powinni umieć prawidłowo korzystać. Niezbędne jest zadbanie o odpowiednią jakość takiego sprzętu, zatem musi posiadać odpowiednie certyfikaty i być przeznaczony do danego rodzaju prac. Do niezbędnego sprzętu ochronnego należą również kaski, które chronią przed urazami głowy. Pracownik musi mieć do dyspozycji odpowiedni strój roboczy, nie krępujący ruchów, rękawice robocze, a często potrzebne są także okulary robocze czy nawet słuchawki wygłuszające. Oczywiście istotne znaczenie ma sama konstrukcja rusztowania, które musi posiadać stabilną konstrukcję, piony komunikacyjne, a także poręcze. Ponadto prace muszą być nadzorowane przez kierownika budowy, który czuwa nie tylko nad prawidłowością wykonywania prac i terminowością, ale również bezpieczeństwem.

Jak dobrać rodzaj rusztowania do wykonywanej pracy?

Jak wiadomo jest wiele rodzajów rusztowań, które trzeba dobrać do wykonywanej pracy. W przypadku skomplikowanych brył sprawdza się modułowe rusztowanie Delta Bud z Warszawy oferuje taki model na wynajem krótko i długoterminowy, a także na sprzedaż. Oczywiście można zdecydować się także na inne typy rusztowań. W przypadku remontu fasad budynków czy drobnych prac remontowych sprawdzą się rusztowania fasadowe. Do wykończenia i remontu budynków wielokondygnacyjnych odpowiednie będą modele elewacyjne. Rusztowania wykonane z aluminium są najlepszym wyborem, gdyż ich konstrukcja zabezpieczona jest przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Materiał jest niepalny, nietoksyczny i łatwy w montażu. W przypadku prac wewnątrz budynków np. w halach produkcyjnych i montażowych sprawdzą się rusztowania jezdne.

Bezpieczna eksploatacja rusztowania – kto za nią odpowiada i jakie ma obowiązki?

Na sam koniec chcemy powiedzieć nieco więcej o bezpiecznej pracy na wysokości. Każdorazowo montaż musi być odebrany przez osobę do tego upoważnioną, która odpowiada za bezpieczeństwo konstrukcji. Najczęściej jest to kierownik budowy. Niemożliwa jest eksploatacja rusztowania po zmroku, jeśli nie jest zapewnione odpowiednie oświetlenie, to samo dotyczy montażu i demontażu. Prace nie mogą być wykonywane w czasie gęstej mgły, opadów deszczu, śniegu lub gołoledzi, a także gdy prędkość wiatru przekracza 10 m/s. Odbiór rusztowania potwierdzony jest wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych zjawisk pogodowych kierownik budowy każdorazowo musi sprawdzić bezpieczeństwo rusztowania. Taka kontrola potrzebna jest również w przypadku przerwy w pracy dłuższej niż 10 dni, a także okresowo, przynajmniej raz w miesiącu.

Właściwy dobór, montaż i eksploatacja rusztowania wpływa na bezpieczeństwo pracy. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o najlepszy możliwy sprzęt do prac na wysokości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij