Wysoki temperatury i wasze uprawy – jak zaoszczędzić na wodzie i ograniczyć koszty inwestycji w ogródek?
Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że w tym sezonie mamy do czynienia z dużymi upałami. Trzeba przyznać, że rzeczywiście wysoka temperatura nie jest już przyjemna. Jednak upały nie są szkodliwe tylko dla nas, ale też upraw. Dziś zastanowimy się, jak zaoszczędzić na wodzie i ograniczyć koszty inwestycji w ogródek.
Woda deszczowa to dobry wybór
Temperatury codziennie są bardzo wysokie, a przy tym opadów jak na lekarstwo. Rolnicy już teraz szacują, że w tym roku uprawy będą mniejsze. Ale susze odczuwają nawet ogrodnicy amatorzy. Z powodu braku deszczu uprawy trzeba regularnie podlewać, ale z drugiej strony tyle się mówi o brakach wody, że aż człowiek zaczyna zastanawiać się, czy przypadkiem sam nie marnuje jej za dużo. Na szczęście prognozy zaczynają być coraz łaskawsze, a to oznacza, że zbliżają się opady. A skoro zbliżają się opady, to uprawy zostaną nawodnione. Ale to także dobry moment, by zacząć zbierać deszczówkę. Tym bardziej, że jest to bardzo łatwe. Oczywiście musicie zastanowić się, jaki jaki system będzie najlepszy, ale z drugiej strony oba są bardzo efektywne. I tak można wybrać system zbierania podziemny bądź naziemny. Trzeba jeszcze zamontować właściwe urządzenia, a w przypadku systemu podziemnego konieczna jest instalacja skrzynek rozsączających pod ziemią. Działają one jak magazyn. Jednak nadal najpopularniejszym sposobem zbierania jest montaż wyłapywaczy, które są bezpośrednio instalowane na rurach spustowych. Otwory pozwalają na gromadzenie deszczówki w specjalnych pojemnikach. Zaś duże zbiorniki pomieszczą nawet kilkaset litów wody opadowej. Tutaj pojawia się jeszcze pytanie, które brzmi: jak odprowadzić wodę z rynien? Odpowiedź jest prosta, bo wystarczy tylko zdecydować się na montaż osadnika wraz z koszyczkiem. Dzięki osadnikowi do wody nie będą dostawać się zabrudzenia takie jak liście czy piasek.
Małe rzeczy, a duże znaczenie
Podlewanie upraw jest konieczne, ale jednak trzeba uważać, aby ich zbytnio nie zalewać, bo efekt może być odwrotny, czyli roślina nie wyschnie, lecz zgnije. Z tego też powodu i przy tej czynności trzeba uważać. Zamiast tylko węża dobrym wyborem są zraszacze ogrodowe. Dzięki nim możecie nie tylko nawodnić uprawy, ale też nie wydacie sporo na wodę. Jednocześnie nie musicie wybierać bardzo drogich systemów. Dobrze sprawdzi się ekonomiczny, za to funkcjonalny. Oczywiście są pewne cechy, które zraszacz powinien spełniać. Ważne aby miał możliwość regulacji kierunku i zasięgu zraszania, ale również sposobu rozpylania wody, co oznacza wybór wielkości kropel. Taki Zraszacz w Euro Ogród bez problemu znajdziecie.
Dobry nawóz ma znaczenie
W upały warto jeszcze wybrać odpowiedni nawóz. Wbrew pozorom wcale nie jest to bardzo łatwe. Wybór jest duży. Na pewno w swoim składzie powinien mieć koncentrat aminokwasów, dzięki temu roślina ma szansę na regenerację. Duże znaczenie ma fakt jak się wchłania. Najlepiej jeżeli robi to przez skórkę. Warto więc wybrać nawóz z zestawem aminokwasów roślinnych, wśród których możemy wymienić treoninę czy serynę. Dobrze sprawdzi się jeszcze tyrozyna czy lizyna. Do tego możecie jeszcze przygotować samodzielnie nawóz wykorzystując do tego świeże drożdże oraz mleko. Wystarczy tylko wymieszać je z wodą oraz łyżką mydła szarego. Warto podlewać uprawy takim nawozem raz na tydzień, a w przypadku bardzo dużych upałów należy to robić dwa razy na tydzień. Dobrze nawadnia jeszcze nawóz ze skórek bananów. W tym przypadku należy kilka skórek po owocach pokroić na malutkie fragmenty, a następnie umieścić w słoiku i zalać wodą. Całość trzeba jeszcze odstawić na 14 dni, ale pamiętając, aby codziennie mieszać mieszankę. Po upływie dwóch tygodni można już ją stosować.
O czy jeszcze pamiętać?
Chcąc ograniczyć koszty, musicie wiedzieć, że nawet wybierając cebulki pod uprawy, należy kierować się jakością. W tym przypadku szczególnie trzeba zwracać uwagę na system korzeniowy, ale też na wygląd cebulki. Nie powinna ona mieć oznak chorób, ani też urazów. Dzięki temu macie większą pewność, że się przyjmie. Należy też dobierać rodzaj nawozu do typu roślin i ograniczyć stosowanie nawozów uniwersalnych.