Co warto czytać dziecku

Co warto czytać dziecku?

Głośne czytanie dziecku to jeden z najwspanialszych prezentów, jakie możemy mu sprawić. Nie tylko sprawia przyjemność i zbliża rodzica do jego pociechy, ale również pomaga w emocjonalnym rozwoju naszego szkraba. Opowieści spisane na kartkach książeczek rozwijają jego wyobraźnię, stawiają w nowych, niezwykłych sytuacjach, dając okazję do nauki i budowania własnych zasad moralnych.

Ilustracje nie tylko zachwycają estetyką lub wykonaniem, ale również rozwijają zmysł obserwacji – dzieci uwielbiają wyszukiwać na nich postacie i sytuacje, o których słyszą z naszych ust. Najważniejsze jednak, że książeczki stanowią dla małego czytelnika przepustkę do niezwykłego świata literatury, który rozwinie jego język, słownictwo, ale też doda wielu kolorów jego przyszłemu, dorosłemu życiu.

Niezwykłe historie

Najbardziej ukochanymi książeczkami – zarówno przez rodziców, jak również przez ich pociechy – są te wzbogacające świat o niezwykłe dziwy, ciekawe stworzenia i zdarzenia rodem z sennych marzeń. Tego typu historie niekoniecznie muszą mieć jasno widoczny morał. Ich zadaniem jest rozwój wyobraźni i wrażliwości, nie nauczenie jednej, konkretnej lekcji. Doskonałym przykładem tego typu dzieł jest wspaniała seria o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Świetnym wyborem są również dwie książki o przygodach kultowego Kubusia Puchatka, nie mniej znane historie o misiu Paddingtonie lub ponadczasowe powieści Astrid Lindgren. Nie da się ukryć, że najlepsze tego typu pozycje, to znane wszystkim nieśmiertelne klasyki. Niestety dziś podobnych książeczek wychodzi trochę mniej. Jednak wciąż można znaleźć perełki – choćby niezwykła, choć oszczędna w słowach opowieść „O chłopcu, który wpadł do książki” lub zwycięzca literackiego konkursu Biedronki: „Szary Domek” Katarzyny Szestak (przepięknie zilustrowany przez Natalię Jabłońską).

Życiowe lekcje

Książki potrafią być też świetną pomocą wychowawczą. Oczywiście ciężko oczekiwać, że wykonają całą pracę za rodzica, jednak historie zawarte w książeczkach mogą postawić małego czytelnika przed zupełnie nowymi sytuacjami, które może następnie przedyskutować z dorosłym, przemyśleć, co może zaowocować własnym spojrzeniem i wartościowymi wnioskami. Problematyka poruszana w takich pozycjach zależy oczywiście od wieku pociechy: książki skierowane do młodszych dzieci będą opowiadały o braku apetytu, strachu przed ciemnością lub przechodzeniu z pieluszek na nocniczek. Opowieści dla starszych mogą dotyczyć różnego rodzaju interakcji i sytuacji społecznych: kłamstwa, poczucia wstydu, kłótni z przyjaciółmi lub problemu z wyśmiewaniem w szkole czy przedszkolu. Wybór podobnych pozycji jest bardzo szeroki. Bardzo fajną propozycją jest popularna seria o Tupciu Chrupciu – jego przygody dotyczą bardzo wielu problemów, mniej lub bardziej złożonych. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o kompletnym przeciwieństwie tego typu książeczek – serii o Koszmarnym Karolku. Każda z kilkudziesięciu historii o tym niegrzecznym urwisie dotyczy jednego problemu, przedstawia go jednak w zabawny sposób, pełen dość czarnego humoru. To świetne, naprawdę śmieszne opowieści, choć raczej dla starszych dzieci.

Klasyki nad klasykami

Istnieją historie na tyle uniwersalne, że trafiają do absolutnie każdego, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Świetny przykład stanowią legendy, które nie tylko bywają bardzo interesujące i zawierają zazwyczaj jakiś morał, ale potrafią być również lekcją kultury kraju z którego pochodzą. Inną propozycją są wszelkiego rodzaju baśnie, od tych powszechnie znanych po nieco bardziej egzotyczne. Klasyczne baśnie braci Grimm lub przepiękne dzieła Andersena nie tylko poruszają serduszka dzieci, ale są też wspaniałym materiałem do interesujących dyskusji z rodzicami. Ostatnią z klasycznych propozycji są wierszyki dla najmłodszych – często pełne ciekawych pomysłów, ale również niepozbawione wartościowej nauki. Większość maluchów uwielbia słuchać zabawnych wierszyków Brzechwy, Tuwima, a nawet Marii Konopnickiej lub Aleksandra Fredry. Pamiętajmy, że dzieci mają bardzo chłonne umysły i natłok archaizmów w takiej choćby „Małpie w kąpieli” – choć bywa uciążliwy dla dorosłych – im wcale nie musi przeszkadzać.

Do książek!

Choć odpowiedni dobór literatury dla naszych pociech ma ogromne znaczenie, najważniejszą rzeczą pozostają chęci, by im ją przybliżyć. Pamiętajmy, by czytać naszym dzieciom. Wyświadczamy im w ten sposób ogromną przysługę.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij