Poznaj formy księgowości uproszczonej. Co wybrać?
Coraz więcej osób zakłada własną działalność gospodarczą. Jednak, aby osiągnąć sukces nie wystarczy już tylko dobry pomysł. Bardzo ważna jest także forma rozliczenia, gdyż to ona w dużej mierze odpowiada za ponoszone koszty, możliwość odliczeń czy rodzaj składanych składek. Dzisiaj przyjrzymy się księgowości uproszczonej, którą wybiera wielu młodych przedsiębiorców. Pamiętajcie jednak, że niezależnie od rodzaju działalności bardzo ważne jest także korzystanie z obsługi księgowej, gdyż to pozwoli uniknąć wielu błędów i kar nakładanych przez urząd skarbowy.
Kto może korzystać z księgowości uproszczonej?
Z tej formy księgowości może korzystać niemal każdy, począwszy od osób fizycznych, przez spółki cywilne, jawne, na partnerskich kończąc. Jednak trzeba spełnić konieczny warunek. W tym przypadku występuje limit wynoszący 2 mln euro, przy czym dotyczy on zarówno przychodów, jak i operacji finansowych. Jeżeli Twoja firma generuje koszty i zyski poniżej tej kwoty, możliwe jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Oczywiście choć księgowość uproszczona wydaje się łatwiejszym sposobem rozliczania, to nadal rekomendujemy korzystanie z obsługi księgowej.
Istota KPiR
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się korzystając z księgi przychodów i rozchodów mają do wyboru dwie możliwości opodatkowania. Wystarczy tylko wybrać ją podczas rejestracji swojej działalności. Owy wybór polega na zaznaczeniu na druku CEIDG-1 pola 18. Pierwsza rozliczana jest na zasadach ogólnych i w tym momencie skala podatkowa wynosi 18% bądź też 32%. Kwota zależy od wielkości przychodów. Do 85 tys. 528 zł podatek wynosi 18 zł, natomiast po przekroczeniu wzrasta. Zaliczki można opłacać w formie miesięcznej, bądź też kwartalnej. Druga możliwość to rozliczanie na zasadach liniowych. W tym przypadku stawka jest stała i wynosi 19%. Ten sposób rozliczania polega na ewidencjonowaniu wszystkich kosztów na które składają się przychody i rozchody.
Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?
Niewątpliwie ciekawą formą rozliczenia jest ryczałt ewidencjonowany. Do jego zalet na pewno zaliczają się niskie stawki podatku, które mogą wynosić raptem 2%. Oczywiście takie rozwiązanie ma też wady, a mianowicie nie wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z tej formy rozliczania. Ponadto nie ma możliwości odliczenia tzw. kosztów. Opłaca się on tylko tym właścicielom firm, dla których przewidziany jest podatek wynoszący maksymalnie 8,5%. Należy także wiedzieć, że podatek trzeba płacić nawet w sytuacji gdy firma przynosi straty. Ponadto nie można korzystać z przysługujących ulg na dzieci czy też Internet. Niemożliwe jest również rozliczanie się z małżonkiem.
Karta podatkowa – czy warto?
Kolejną opcją jest karta podatkowa, która tak jak ryczałt dostępna jest tylko dla niewielkiej grupy przedsiębiorców. Niewątpliwie ta forma księgowości jest najprostsza, tym bardziej że nie trzeba składać deklaracji PIT w tradycyjnej formie. Warto także zwrócić uwagę na niski podatek, ale zależy on od rodzaju prowadzonej działalności. Ponadto pod uwagę bierze się ilość osób zatrudnionych w firmie, a także liczbę mieszkańców w danej gminie. Takie rozwiązanie ma naprawdę sporo zalet, ale nie jest także pozbawione wad. W tym przypadku także istnieje konieczność opłacania podatku, nawet gdy firma generuje straty. Ponadto starając się o kredyt w bankach często można uzyskać decyzję odmowną, gdyż bankowcom trudno określić realny przychód.
Poznaj zalety uproszczonej księgowości
Jak nietrudno się domyślić uproszczona księgowość jest dużo łatwiejsza w prowadzeniu niż ta w pełnym wymiarze. Jednak dedykowana jest tylko do danej grupy, w przypadku której dochody nie są bardzo duże. Oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonej działalności może być bardziej opłacalna bądź też mniej. Niewątpliwie nadal koszty są stosunkowo niskie. Zatem, jeżeli macie taką możliwość, to absolutnie ją polecamy.
Pamiętajcie, że nie warto prowadzić jej samodzielnie, gdyż nie tylko zajmuje to dodatkowy czas, ale również można popełnić wiele błędów formalnych, skutkujących koniecznością korekty rozliczeń. Obsługa księgowa to najlepsze wyjście.