Ogrzewanie domu odnawialnym źródłem ciepła – czy to się sprawdza Poznajcie fakty, a nie mity!

Ogrzewanie domu odnawialnym źródłem ciepła – czy to się sprawdza? Poznajcie fakty, a nie mity!

Niewątpliwie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia każdego z nas. Dlatego też konieczne jest wprowadzenie takich rozwiązań, dzięki którym można poprawić jego jakość. W nowoczesnych domach wykorzystuje się więc odnawialne źródła energii do ogrzewania. W ten sposób robi się coś dobrego nie tylko dla środowiska, ale również dla swojego portfela, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić i to wcale niemałe pieniądze. Oczywiście inwestycja w odnawialne źródła nie jest wcale mała i może być bardzo kosztowna. Na szczęście można skorzystać z finansowania OZE.

Odnawialne źródła energii – co warto wiedzieć?

Odnawialne źródła energii to niewątpliwie niższe koszty eksploatacji. Oczywiście kolektory słoneczne, pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne są droższe niż klasyczny piec na węgiel czy gaz. Jednak już po krótkim czasie przynoszą spore zyski, a więc taka inwestycja wydaje się być bardzo opłacalna. Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na ogrzewanie domu przy użyciu odnawialnych źródeł. Niewątpliwie trzeba pamiętać, że zasoby paliw kopalnych ciągle się zmniejszają, a Unia Europejska chce nałożyć na Polskę ograniczenia dotyczące wydobycia węgla. Dlatego też ceny gazu czy węgla ciągle się zwiększają. Zatem ceny za roczne ogrzewanie domu są bardzo wysokie i warto zastanowić się nad alternatywą.

Dlaczego warto stosować odnawialne źródła energii?

Zbyt duża emisja pyłów zawieszonych przyczynia się do powstania smogu, a ten powoduje wiele chorób. Nie bez znaczenia jest również wzrastająca w związku z używaniem nieodnawialnych źródeł energii emisja dwutlenku węgla, przyczyniająca się do zmian klimatycznych, a w niedalekiej przyszłości mogąca mieć wpływ na sprawność intelektualną, gdy osiągnie pułap 600 ppm. Obecnie jego stężenie to ponad 400 ppm. Na szczęście ciągle rośnie liczba osób, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, tym bardziej, że można obecnie starać się o finansowanie OZE. Do najpopularniejszych można zaliczyć biopaliwa, ale także energię słoneczną, grawitacyjną czy geotermalną. W ten sposób zyskuje się bardzo wydajne ogrzewanie, jak również ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz pozyskiwanie prądu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że budowa instalacji przeznaczonej na odnawialne źródła energii zwiększa koszty całej budowy domu, nawet o 20%. Jednak już po kilku latach inwestycja zwróci się, a wręcz można powiedzieć, że instalacje energetyki odnawialnej będą na siebie zarabiać. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesny dom jest atrakcyjniejszy dla klientów, a jego wartość rynkowa zdecydowanie się zwiększa.

Jakie odnawialne źródła energii wybrać?

Ciekawym wyborem mogą być kotły grzewcze spalające biomasę. Jednak takie rozwiązania nie są tak wygodne, jak np. korzystanie z kotłów na gaz, które jest bezobsługowe. Również biomasa nie jest tania. Zdecydowanie lepszym wyborem wydają się urządzenia takie jak pompa ciepła. Wykorzystuje ona energię, która znajduje się w ziemi, powietrzu lub wodzie. Pozostała energia, która potrzebna jest do pracy pompy wytwarzana jest przez prąd. Ale i tutaj można znaleźć minus takiego rozwiązania, a mianowicie, jeżeli nie mamy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, to ceny prądu są niestety bardzo wysokie. Dlatego warto stosować te dwa odnawialne źródła energii jednocześnie.

O czym trzeba pamiętać decydując się na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii?

Dom, który chcemy ogrzewać za pomocą odnawialnych źródeł energii musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Należy go bardzo dobrze ocieplić, ale i wybrać takie okna, które będą zapobiegać stratom ciepła. Trzeba także zastosować właściwą wentylację. Może być to rekuperacja, która pozwala na odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Warto także sprawdzić czy ocieplenie dachu czy poddasza jest właściwie wykonane. Wiele ciepła ucieka również przez nieszczelne drzwi. Tylko odpowiednio przygotowany dom sprawi, że korzystanie z takich źródeł ciepła będzie bardzo korzystne. Poza pompą ciepła przydają się także panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w tę elektryczną, ale również tutaj trzeba pamiętać, że panele muszą być umieszczone w takim miejscu, aby dostęp do promieni słonecznych nie był utrudniony.

Choć na samym początku inwestycja w odnawialne źródła energii może wydawać się mało korzystna, to przy zastosowaniu właściwych rozwiązań jej opłacalność znacząco wzrasta. Jednak, szczególnie w przypadku starszych budynków, konieczne jest przeprowadzenie najpierw odpowiedniej termomodernizacji, która będzie zapobiegać znacznym stratom ciepła. Zapewnienie szczelności ma bardzo duże znaczenie dla opłacalności ekologicznych instalacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij