zdrowy ogródek w zasięgu ręki

Zdrowy ogródek w zasięgu ręki, czyli wszystko co musicie wiedzieć o sadzeniu ziół i warzyw

Coraz bardziej popularne staje się tworzenie ogródków, w których można sadzić zioła i warzywa. Taki ogród jest nie tylko kolorowy, ale również pachnący i aromatyczny. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci jak taki zakątek stworzyć, a także jak sadzić zioła i warzywa.

Sadzenie – w gruncie czy nad gruntem?

Nie zawsze dysponuje się odpowiednio żyzną ziemią do prowadzenia ogrodu warzywnego i ziołowego bezpośrednio w gruncie. Oczywiście ziemię pod taki ogródek można wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy pozbyć się chwastów, korzeni i kamieni, a także sprawdzić odczyn gleby. Gdy uzyska się wynik będzie wiadomo, czy należy ją wzbogacić np. o kompost. Można też zdecydować się na prowadzenie uprawy w inspektach, tunelach foliowych, ale nie bezpośrednio w gruncie, ale w dużych donicach. Tak uprawy są prowadzone także na dachach wielkich miast i co ciekawe świetnie się udają.

Jakie zioła wybrać do ogródka i jak je sadzić?

Jeżeli lubisz ciężkostrawne dania, to na pewno w swoim ogródku warzywnym musisz postawić na nasiona ziół, które poprawiają trawienie. Wśród nich jest cząber ogrodowy. Warto wiedzieć, że sprawdza się on również do kiszenia ogórków czy kapusty, dlatego dla miłośników kiszonek to absolutne must have w przydomowym ogrodzie. Nasiona cząbru wysiewa się w kwietniu. Rozsada sadzonek następuje w maju w odstępach 15-20 cm. Zioła można zbierać z początkiem kwitnienia, zwykle od lipca do sierpnia. Warto postawić również na nasiona ziół leczniczych działające uspokajająco, zwalczające ból głowy. Tutaj można postawić na melisę. Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia do płytkich pojemników. Sadzonki na stałe miejsce wysadza się w połowie maja w rozstawie 25-30 cm. Należy dla nich wybrać słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Można też postawić na zioła idealne w kuchni włoskiej i tu sprawdzi się oregano, które wysiewa się bezpośrednio do gruntu od kwietnia do października. Oczywiście sprawdzą się też inne nasiona ziół, a wśród nich można wymienić bazylię, tymianek, rozmaryn czy też lubczyk.

zioła

 

Warzywa, które warto uprawiać w ogrodzie i sposób sadzenia

Jest wiele popularnych warzyw, które wybierane są do uprawy. Najczęściej entuzjaści własnych sadzonek i uprawy warzyw decydują się na pomidory, zwłaszcza cherry, cukinię, dynię olbrzymią, kalarepę czy rzodkiewkę. Warto podkreślić, że te warzywa są mało kłopotliwe w uprawie. Większe wyzwanie stanowią warzywa liściowe, na które jednak warto się zdecydować ze względu na bogactwo cennych witamin i minerałów. Sprawdzi się sałata rzymska, jarmuż i rukola. Warzywa przyprawowe także warto uprawiać w pojemnikach, bo będą uzupełnieniem dla ziół. Sprawdzi się szczypiorek, koperek czy też cebula dymka. Nasiona warzyw można sadzić w gruncie albo prowadzić uprawę w pojemnikach. Cebulę można wysiewać wprost do gruntu w połowie kwietnia w rzędach co 25-50 cm. Głębokość siewu powinna wynosić 1-1,5 cm. Decydując się na uprawę kapusty brukselskiej, można prowadzić wysiew nasion w połowie kwietnia, w ilości 3-4 g na m2. Na stałe miejsce należy ją wysadzać na początku maja w rozstawie 50×50 cm. Nasiona warzyw powinny być wyselekcjonowane i wysokiej jakości, dlatego warto kupować je w sprawdzonym sklepie z nasionami i sadzonkami.

Nawożenie roślin – gotowe mieszanki czy samodzielnie stworzony kompost?

Istotne znaczenie ma nie tylko odpowiednie sadzenie ziół i warzyw, ale również pielęgnacja. To ona w końcu decyduje o powodzeniu danej uprawy, choć oczywiście początkowo zapewnione warunki glebowe i stanowisko także mają znaczenie. Zatem ogródek warzywny trzeba regularnie podlewać, ale i okresowo nawozić według zaleceń dla danego gatunku i danej odmiany. Można stosować gotowe mieszanki nawozów albo zdecydować się na stworzenie kompostownika. Ta druga opcja lepiej się sprawdza przy tworzeniu prawdziwie ekologicznego ogródka. Dzięki stworzeniu kompostownika przy okazji można zagospodarować odpadki bio takie jak skorupki jaj, fusy z kawy, herbaty czy obierki z warzyw. Kiedy kompost dojrzeje, jest gotowy do użycia. Zapewnia cenne składniki odżywcze potrzebne roślinom do wzrostu. Samodzielnie wyhodowane warzywa i zioła są powodem do dumy i dzięki założeniu ogródka zdecydowanie wiesz, co jesz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij