Dziecko nie chce chodzić do szkoły? Podpowiadamy, jak zachęcić je do regularnej nauki

Wszyscy wiemy, jak trudno jest zachęcić nasze pociechy do zabrania się za zadanie domowe z matematyki czy naukę do kolejnej kartkówki. Grymasy, odkładanie na później, prokrastynacja – regularna nauka, chociaż tak ważna, dla wielu dzieci jest ogromną przeszkodą. Nie pomaga przy tym nauka zdalna: w rodzinnym domu najmłodsi znajdą dziesiątki rozpraszaczy i czynników burzących koncentrację, co dokłada jedynie cegiełkę do już i tak wysokiego muru oddzielającego dzieci od czerpania szczerej przyjemności z przyjmowania wiedzy. Są jednak sposoby na to, aby przyjaźnie i nieinwazyjne zachęcić dzieci do nauki.

Wiele rodziców instynktownie odrzuca Internet czy programy komputerowe jako źródło nauczania – przecież gdy tylko odwrócą wzrok, dziecko od razu zacznie przeglądać portale społecznościowe, oglądać filmiki na YouTube czy grać w gry. Ważne jednak, by swoich pociech nie zastraszać karami za używanie komputera, a zachęcić do odpowiedzialnego korzystania. Pokażmy im przy tym, że technologia służy nie tylko do rozrywki: może stanowić świetne, uniwersalne źródło nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Wspaniałym rozwiązaniem dla każdego mającego trudności z zachęceniem najmłodszych do nauki będzie blog edukacyjny – narzędzie pozwalające zarówno dzieciom, jak i rodzicom zagłębić się szereg wartościowych i przystępnych wpisów, które pomogą uporać się ze zdalną nauką.

Blogi edukacyjne pozwalają w łatwy sposób dotrzeć do przydatnych treści zdradzających tajniki skutecznej, efektywnej
i, co najważniejsze, niemęczącej nauki – w jednym miejscu znajdziemy porady co do tego jak się uczyć, jak pomóc swoim dzieciom w systematycznym przyswajaniu wiedzy, jak poradzić sobie z dzieckiem nie radzącym sobie z trudnościami nauki zdalnej i dużo, dużo więcej. To świetny i angażujący portal, przy którym można produktywnie spędzić czas razem ze swoją pociechą – a przy tym samemu sporo się nauczyć.

Przede wszystkim: komunikacja

Krzyk, złość i kary nigdy nie pomogą dziecku zrozumieć, że warto samemu brać się za naukę – zinterpretuje je jedynie jako nakaz, a zdobywanie wiedzy będzie traktował jako niewdzięczny obowiązek. Obowiązkiem rodzica jest łagodne pokazanie dziecku, że kluczem do czerpania przyjemności z uczenia się jest właściwe podejście i nastawienie. Nie na natychmiastowe rezultaty, ale na miarowe polepszanie swoich wyników w szkole, poziomu swojej wiedzy ogólnej, zrozumienia świata i innych. Tylko poprzez rozmowę, zwracanie uwagi i spędzanie razem czasu możemy pokazać najmłodszym, że z nauki może płynąć przyjemność. Jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania i jeśli nie zobaczą w nas pasji do zdobywania wiedzy, to sami jej w sobie nie odnajdą. Kiedy tylko możesz, poświęć chwilę dziecku na wspólne rozwiązywanie działań matematycznych, czytanie lektury czy naukę słówek z angielskiego – będąc aktywnym czynnikiem w jego procesie edukacji pokażesz, że tobie zależy i że jemu też powinno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij