Jak dbać o trawy ozdobne przez cały rok Kiedy zaplanować siew

Jak dbać o trawy ozdobne przez cały rok? Kiedy zaplanować siew?

Wiele osób decyduje się na wybór trawy ozdobnej do ogrodu. Ze względu na to, że zwykle jest to roślina całoroczna pięknie uzupełnia rabaty. Nawet gatunki niemrozoodporne można okryć i pozostawić związane do wiosny. Trawy ozdobne do siania są bardzo różnorodne i ich wybór zależny jest w dużej mierze od rodzaju gleby, a także stanowiska.

Sadzenie traw ozdobnych – kiedy je zaplanować?

Choć trawy ozdobne można sadzić przez cały okres wegetacyjny, to jednak siew należy zaplanować na wiosnę. Oczywiście uprzednio konieczne jest dokładne oczyszczenie gleby z chwastów. Uciążliwy jest zwłaszcza perz, gdyż późniejsze stosowanie herbicydu spowoduje nie tylko jego zniszczenie, ale również zniszczenie samej rośliny, na którą środek też zadziała. Dlatego staranne odchwaszczenie, a także zmieszanie gleby z kompostem jest bardzo istotne. Potem można przystąpić do siana traw ozdobnych. Trzeba znaleźć dla nich zwykle słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowisko. W słońcu najlepiej rozwijać się będzie kwitnąca trawa ozdobna. Miskant chiński bądż rozplenica japońska ponadto muszą rosnąć w miejscu osłoniętych od mroźnego, zimowego wiatru. Z kolei turzyce i kostrzewy są bardzo wytrzymałe na warunki pogodowe.

Pielęgnacja traw ozdobnych, czyli podlewanie i nawożenie

Warto wiedzieć, że trawa ozdobna jest bardzo odporna na warunki pogodowe, jednak zwykle potrzebuje stale umiarkowanie wilgotnego stanowiska do prawidłowego wzrostu. W okresie długotrwałej suszy z tego powodu trawy ozdobne potrzebują regularnego podlewania. Wiele traw ozdobnych jest za to odpornych na zanieczyszczenia powietrza. Trawy ozdobne, takie jak turzyca zwisła, lubią bardziej wilgotne środowisko, dlatego pięknie prezentują się wokół oczek wodnych. Trzeba pamiętać, że większość traw ozdobnych doskonale radzi sobie bez ingerencji człowieka. Kiedy wytworzą już solidny system korzeniowy nie są podatne na choroby, a także lepiej znoszą warunki suszy. Trzeba zaznaczyć, że trawy ozdobne, które mają ładny pokrój i są gęste nie wymagają nawożenia. Przenawożenie może wpłynąć na ich schnięcie, zatem nie należy być w tym względzie nadgorliwym. Oczywiście mało gęste trawy ozdobne warto zasilać wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym.

Przycinanie traw ozdobnych – kiedy i w jaki sposób je wykonywać u poszczególnych gatunków?

Chyba najważniejszym elementem pielęgnacji traw ozdobnych jest ich przycinanie. Warto robić to regularnie, ale nie w przypadku wszystkich gatunków. Przycinania wymagają trawy ozdobne, które nie są zimozielone. Należą do nich m.in.: miskant chiński, trawa pampasowa, rozplenica, ostnica, imperata czy też molinia. Należy je przycinać wiosną, mniej więcej w połowie marca, wtedy kiedy nie ma już przymrozków. Czasem ze względów pogodowych przycinanie należy przesunąć o kilka tygodni. Wymienione gatunki przycina się na długość 10 cm nad ziemią, ale nie mniej. Zatem cięcie jest dość radykalne. Niemniej jednak dzięki temu trawa może wejść w kolejny okres wegetacji i bujnie wzrastać. Starsze okazy, tworzące rozłogi, czyli ekspansywne można przycinać do 20 cm nad ziemią. Z kolei kostrzewy i turzyce nie wymagają przycinania. Po zimie, jeśli widoczne są wyschnięte pędy, wystarczy je usunąć. Jedynie przesuszone rośliny należy przyciąć podobnie jak gatunki niemrozoodporne.

Ochrona traw ozdobnych na zimę

Warto wiedzieć, że przycinanie trawy ozdobnej jesienią nie jest zalecane. Roślina powinna być wzmocniona na zimę, aby przetrwała mrozy. Dlatego należy związać ze sobą wiotkie pędy w tzw. chochoła, a w przypadku wyjątkowo wrażliwych na zimno gatunków okryć je stroiszem, a przy bryle korzeniowej usypać kopczyk z torfu. Dzięki temu roślinna przetrwa do wiosny, a jej przysuszona trawa mimo wszystko będzie zdobić ogród. Po zejściu śniegów i mrozów taką roślinę można radykalnie przyciąć.

Jak widać pielęgnacja traw ozdobnych nie jest skomplikowana. Wystarczy wybrać odpowiednio ostre nożyce akumulatorowe do żywopłotów, by dbać o równe cięcie. Warto wykonywać je w dwie osoby, aby móc od razu usuwać wycięta trawę i wyrzucać do worka, gdyż wybieranie je spomiędzy pozostałych pędów do łatwych zadań nie należy. Bez wątpienia trawy ozdobne są doskonałą ozdobą nie tylko rabat, ogródków skalnych, ale doskonale prezentują się również jako solitery, szczególnie te wysokie, kwitnące i ekspansywne. Zdecydowanie warto wybierać je do ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij