Jak elektrolity wpływają na nasze zdrowie Czy są nam potrzebne

Jak elektrolity wpływają na nasze zdrowie? Czy są nam potrzebne?

Elektrolity spełniają w organizmie bardzo ważną rolę i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niedobory pociągają za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego należy dbać o odpowiedni poziom elektrolitów.

Czym są elektrolity?

Mianem elektrolitów określa się wodne roztwory jonów pierwiastków znajdujących się w płynach ludzkiego organizmu. Wymienia się tu nade wszystko sód, potas, magnez i wapń. Składniki te są dostarczane do organizmu razem z pożywieniem oraz wodą i pozostałymi płynami.  Podstawowymi zadaniami, jakie mają do spełnienia, są utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych na właściwym poziomie oraz przenoszenie impulsów elektrycznych.

Niedobory elektrolitów – przyczyny

Poziom elektrolitów w ludzkim ciele nie jest stały, a niedobory są powszechnie występującym zjawiskiem. Jego przyczyn można wymienić wiele. W pierwszej kolejności są to upały i intensywny wysiłek fizyczny, ale do utraty elektrolitów dochodzi również wskutek m.in. problemów z układem pokarmowym, biegunki (https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Suplementy_Biegunka-2758.html), wymiotów, zażywania niektórych leków (moczopędnych i przeczyszczających), niewłaściwego odżywiania się (głodówki, restrykcyjne diety itp.) czy przyjmowania zbyt małych ilości płynów. Elektrolity „uciekają” z organizmu zwykle wraz z potem i moczem.

Niedobory elektrolitów – objawy

Niedobór elektrolitów objawia się na różne sposoby. Nienajlepsze samopoczucie, ogólne osłabienie i brak energii, zmęczenie, senność, drżenie i skurcze mięśni, brak łaknienia, obrzęk kończyn, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, a nawet omdlenia – tak właśnie organizm daje znać, że równowaga elektrolitowa została zaburzona. Powyższe symptomy można pomylić z objawami rozmaitych chorób – najlepiej zatem wykonać odpowiednie badania mające na celu określenie poziomu elektrolitów w organizmie. Prawidłowe ich wartości wynoszą: 135-145 mmol/l dla sodu, 3,5-5,5 mmol/l dla potasu, 2,25-2,75 mmol/l dla wapnia i 0,65-1,2 mmol/l dla magnezu.

Czytaj:  3 powody, dla których warto zamienić maszynkę na brzytwę

Jak uzupełnić niedobory elektrolitów?

Uzupełnienie niedoborów elektrolitów nie jest skomplikowane. Należy pić dużo wody wysoko zmineralizowanej i soku pomidorowego, a także zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów będących źródłem elektrolitów. Sód znajduje się w soli (nie wolno jednak z nią przesadzać), magnez w kaszy gryczanej, płatkach owsianych, nasionach dyni, kakao, czekoladzie i orzechach laskowych. Potasu dostarczają np. pomidory, banany, ziemniaki, awokado czy suszone figi i morele. Wapnia natomiast trzeba szukać w mleku i jego przetworach, a także w brokułach, sardynkach, razowym pieczywie i roślinach strączkowych. Elektrolity uzupełnia się też poprzez picie napojów izotonicznych i suplementację diety odpowiednimi preparatami z apteki. Za kilka-kilkanaście złotych zakupimy wapń, potas, magnez w tabletkach lub kapsułkach. Pamiętajmy, że leki i suplementy diety z magnezem, potasem i wapniem przyjmowanie przewlekle mają wpływ na nasze zdrowie i lepiej skonsultować to z lekarzem rodzinnym, gdyż nadmiar niektórych biopierwiastków w organizmie może mieć negatywne skutki.

Jak dbać o równowagę elektrolitową?

Aby nie dopuścić do utraty elektrolitów w organizmie, należy dbać o jego nawodnienie – szczególnie w gorące dni oraz w trakcie infekcji. Istotna jest też dobrze zbilansowana dieta. Nie są zalecane radykalne zmiany w sposobie odżywiania się. Podczas upałów należy unikać wytężonego wysiłku fizycznego.

​Anna Zielińska​
​Anna Zielińska​

Specjalistka ds. finansów osobistych z 8-letnim doświadczeniem. Doradza czytelnikom w zakresie zarządzania budżetem domowym, oszczędzania oraz inwestycji. Autorka wielu publikacji na temat aplikacji do zarządzania finansami oraz praktycznych porad dotyczących oszczędzania. Prywatnie entuzjastka jogi i zdrowego stylu życia.​

Artykuły: 307

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *