Jak elektrolity wpływają na nasze zdrowie Czy są nam potrzebne

Jak elektrolity wpływają na nasze zdrowie? Czy są nam potrzebne?

Elektrolity spełniają w organizmie bardzo ważną rolę i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niedobory pociągają za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego należy dbać o odpowiedni poziom elektrolitów.

Czym są elektrolity?

Mianem elektrolitów określa się wodne roztwory jonów pierwiastków znajdujących się w płynach ludzkiego organizmu. Wymienia się tu nade wszystko sód, potas, magnez i wapń. Składniki te są dostarczane do organizmu razem z pożywieniem oraz wodą i pozostałymi płynami.  Podstawowymi zadaniami, jakie mają do spełnienia, są utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych na właściwym poziomie oraz przenoszenie impulsów elektrycznych.

Niedobory elektrolitów – przyczyny

Poziom elektrolitów w ludzkim ciele nie jest stały, a niedobory są powszechnie występującym zjawiskiem. Jego przyczyn można wymienić wiele. W pierwszej kolejności są to upały i intensywny wysiłek fizyczny, ale do utraty elektrolitów dochodzi również wskutek m.in. problemów z układem pokarmowym, biegunki (https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Suplementy_Biegunka-2758.html), wymiotów, zażywania niektórych leków (moczopędnych i przeczyszczających), niewłaściwego odżywiania się (głodówki, restrykcyjne diety itp.) czy przyjmowania zbyt małych ilości płynów. Elektrolity „uciekają” z organizmu zwykle wraz z potem i moczem.

Niedobory elektrolitów – objawy

Niedobór elektrolitów objawia się na różne sposoby. Nienajlepsze samopoczucie, ogólne osłabienie i brak energii, zmęczenie, senność, drżenie i skurcze mięśni, brak łaknienia, obrzęk kończyn, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, a nawet omdlenia – tak właśnie organizm daje znać, że równowaga elektrolitowa została zaburzona. Powyższe symptomy można pomylić z objawami rozmaitych chorób – najlepiej zatem wykonać odpowiednie badania mające na celu określenie poziomu elektrolitów w organizmie. Prawidłowe ich wartości wynoszą: 135-145 mmol/l dla sodu, 3,5-5,5 mmol/l dla potasu, 2,25-2,75 mmol/l dla wapnia i 0,65-1,2 mmol/l dla magnezu.

Jak uzupełnić niedobory elektrolitów?

Uzupełnienie niedoborów elektrolitów nie jest skomplikowane. Należy pić dużo wody wysoko zmineralizowanej i soku pomidorowego, a także zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów będących źródłem elektrolitów. Sód znajduje się w soli (nie wolno jednak z nią przesadzać), magnez w kaszy gryczanej, płatkach owsianych, nasionach dyni, kakao, czekoladzie i orzechach laskowych. Potasu dostarczają np. pomidory, banany, ziemniaki, awokado czy suszone figi i morele. Wapnia natomiast trzeba szukać w mleku i jego przetworach, a także w brokułach, sardynkach, razowym pieczywie i roślinach strączkowych. Elektrolity uzupełnia się też poprzez picie napojów izotonicznych i suplementację diety odpowiednimi preparatami z apteki. Za kilka-kilkanaście złotych zakupimy wapń, potas, magnez w tabletkach lub kapsułkach. Pamiętajmy, że leki i suplementy diety z magnezem, potasem i wapniem przyjmowanie przewlekle mają wpływ na nasze zdrowie i lepiej skonsultować to z lekarzem rodzinnym, gdyż nadmiar niektórych biopierwiastków w organizmie może mieć negatywne skutki.

Jak dbać o równowagę elektrolitową?

Aby nie dopuścić do utraty elektrolitów w organizmie, należy dbać o jego nawodnienie – szczególnie w gorące dni oraz w trakcie infekcji. Istotna jest też dobrze zbilansowana dieta. Nie są zalecane radykalne zmiany w sposobie odżywiania się. Podczas upałów należy unikać wytężonego wysiłku fizycznego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij