jak i czym kleić aluminium

Jak i czym kleić aluminium?

Aluminium wydaje się materiałem niezwykle trwałym, ale też wytrzymałym. Do tego wszystkiego jest odporne na korodowanie. Ale mimo wszystko aluminium może także ulegać uszkodzeniom. Na szczęście można je skleić, ale też zlutować czy znitować. Mimo wszystko najłatwiejsze jest klejenie i dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Klej do aluminium – jaki wybrać?

Warto wiedzieć, że klej do aluminium musi spełniać określone cechy. Przede wszystkim istotne jest to, by uzyskać spoiny, które są odporne na drgania, ale też zmienne warunki atmosferyczne. Aluminium często wykorzystuje się nie tylko w pomieszczeniach, ale też na zewnątrz, stąd też spoiny muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także wahania temperatury. Do tego wszystkiego muszą wykazywać dużą odporność na wilgoć. Jeżeli sądzicie, że to wszystkie cechy, jakie muszą spełniać kleje do aluminium, to tak nie jest. Kleje do aluminium muszą zapewniać spoiny, które są odporne na warunki chemiczne, ale też drgania. Aluminium jest produkowane z boksytów. Dzięki temu rzeczywiście ma wiele dobrych właściwości. Na szczęście jego klejenie nie musi być trudne. Klej do aluminium można wykorzystać nie tylko do łączenia dwóch elementów aluminiowych, ale też można łączyć aluminium z innymi materiałami, np. tworzywem sztucznym, szkłem czy nawet betonem. Dobry klej powoduje zwiększenie adhezji. Dzięki temu dochodzi do łączenia ze sobą powierzchniowych warstw cząsteczek. Dzięki temu można uzyskać mocne połączenie. Stosowanie kleju nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności.

Typy klejów do aluminium

Kleje do aluminium dostępne są w różnych wariantach. Można zdecydować się na kleje rozpuszczalnikowe, których działanie oparte jest na rozpuszczeniu warstw wierzchnich materiałów, które następnie przenikają się i tworzą mocną spoinę. Kolejnym typem są kleje na bazie polimerów żywicowych. Ich działanie jest typowo powierzchniowe. Najlepiej sprawdzają się do klejenia materiałów, które zostały solidnie uszkodzone. Jeszcze innym rodzajem są kleje mieszane, które mają właściwości klejów rozpuszczalnikowych oraz żywicowych. Taki klej wnika w strukturę materiału i tworzy mocną spoinę. Można też podzielić kleje, biorąc pod uwagę formułę. Zatem wyróżniamy kleje jednoskładnikowe, które gotowe są do użycia, a więc spoina tworzy się w kilka sekund, ale niestety szybciej tracą swoje właściwości niż dwuskładnikowe kleje. Trzeba je zmieszać, gdyż wtedy dochodzi do procesu krystalizacji i wiązania. Łączy się tutaj utwardzacz z żywicą. Klej dwuskładnikowy do aluminium będzie słusznym wyborem, gdyż dzięki niemu można uzyskać mocną spoinę, ale można też postawić na klej anaerobowy dwuskładnikowy czy poliuretanowy. Jednak najszersze spektrum zastosowania ma klej epoksydowy.

klej do aluminium

Kleje epoksydowe do aluminium – dlaczego to najlepszy wybór?

Kleje epoksydowe cieszą się dużą popularnością. Mają naprawdę szerokie spektrum zastosowania i rzeczywiście można określić je mianem uniwersalnych. Można je stosować na różne powierzchnie. Są one wytwarzane z użyciem żywic epoksydowych. Dzięki temu wykazują dobrą wytrzymałość mechaniczną, ale też chemiczną. Do wyboru są kleje, które tworzą spoiny twarde, ale też elastyczne. Wszystko zależy od efektu, jaki chcecie uzyskać. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są odporne na czynniki atmosferyczne. Tworzą mocną spoinę w kilka minut, choć oczywiście do pełnego związania trzeba poczekać. Kleje epoksydowe można wykorzystać do łączenia złamanych części, ale też można uzupełniać nimi ubytki bądź nawet wady odlewnicze. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są podatne na obróbkę mechaniczną. Zatem rzeczywiście można powiedzieć, że to najlepszy wybór.

Kleje cyjanoakrylowe – czy sprawdzą się do klejenia aluminium?

Kolejnym klejem, który zasługuje na uwagę jest klej cyjanoakrylowy. W tym przypadku jego skład opiera się na zastosowaniu cyjanoakrylu etylu oraz pokrewnych estrów. Często określany jest jako klej super glue. Nawet bardzo cienka warstwa umożliwia stworzenie mocnej i trwałej spoiny. Aktywuje się w kilka sekund. Klej cyjanoakrylowy warto wykorzystać do klejenia aluminium, a dokładnie do prac naprawczych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij