jak pozbyć się wynajmującego mieszkanie, który nie płaci odstępnego czynszu

Jak pozbyć się wynajmującego mieszkanie, który nie płaci odstępnego oraz czynszu? Czy to możliwe?

Wiele osób, aby dorobić do domowego budżetu, decyduje się na wynajęcie mieszkania. Bywają też sytuacje, że wyjeżdżając za granicę właściciele nie chcą, by mieszkanie pozostało bez opieki i wolą je wynająć. W ten sposób mogą też zarobić i nie muszą płacić czynszu. Sytuacja komplikuje się, gdy najemca nie płaci odstępnego ani rachunków. Jakie prawa ma wtedy właściciel lokalu? Dziś dowiecie się, jak pozbyć uciążliwego lokatora.

Jak eksmitować wynajmującego, który nie płaci czynszu ani odstępnego?

Niestety musicie wiedzieć, że pozbycie się wynajmującego wcale nie jest łatwe. Można wręcz powiedzieć, że jest czasochłonne i stresujące, a przy tym może okazać się kosztowne. Zasadniczo sytuacja powinna być klarowna, a więc lokator, który nie płaci powinien zostać od razu eksmitowany. Jednak tak nie jest. Nawet po zerwaniu umowy z uciążliwym lokatorem nadal musicie starać się o jego eksmisję sądową. Jeżeli sam nie wyprowadzi się, to pomimo tego, że jest to Wasze mieszanie, to nie macie prawa do niego wejść. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się po pomoc do warszawskiego adwokata, który pomoże złożyć sprawę w sądzie, gdyż tylko tak macie szansę na pozbycie się niepłacącego. Jeżeli weszlibyście do swojego lokalu, to wynajmujący, który nie płaci ma prawo wezwać policję, gdyż okazuje się, że w świetle kodeksu dokonujecie naruszenia miru domowego i sami możecie zostać ukarani wysokim mandatem, ale może też dojść do procesu sądowego.

Jak walczyć z najemcą, który nie płaci?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest prosta, musicie walczyć zgodnie z literą prawa, co jednak nie oznacza, że sprawa będzie łatwa do wygrania. Otóż nawet gdy sąd przyzna Wam rację, to musi zostać przeprowadzona jeszcze eksmisja komornicza. Jeżeli chcielibyście wynieść rzeczy lokatora, który nie płaci, to popełnicie przestępstwo. Podobnie rzecz wygląda gdy wejdziecie do swojego mieszkania pod jego nieobecność i wymienicie zamki. Ale to nie wszystko o czym musicie pamiętać. Otóż to, że lokator dostanie nakaz eksmisji nie oznacza wcale, że odzyskacie swoje pieniądze. Aby je otrzymać, musicie złożyć kolejny wniosek do sądu. Adwokaci w Warszawie z Kancelarii Kopko mogą zająć się sprawą i pomóc Wam w odzyskaniu tego, co Wam się należy. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że takie sprawy kończą się często dopiero po latach, a odzyskanie pieniędzy wcale nie będzie szybkie ani łatwe.

adwokat

Czy można bezpiecznie wynajmować mieszkanie?

Zasadniczo tak naprawdę nie ma możliwości, aby bezpiecznie wynajmować mieszkanie. Otóż nawet jeżeli podpiszecie umowę z zabezpieczeniem, to i tak eksmitowanie takiego nieuczciwego najemcy nie jest łatwe. Ochrona lokatorów w polskim prawie jest naprawdę znacząca i często to właśnie interesy nieuczciwych najemców są chronione. W teorii możecie oferować najem okazjonalny. W tym przypadku właściciel będzie mógł łatwiej pozbyć się niechcianego lokatora. Sama umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 10 lat. Właśnie w tym przypadku najemca w umowie musi wskazać lokal mieszkalny, do którego przeprowadzi się w razie wygaśnięcia bądź rozwiązania umowy. Umowa musi zostać zatwierdzona przez notariusza i mieć formę aktu notarialnego, ale i tutaj pojawia się problem, a mianowicie jeżeli lokal wynajmuje matka z dzieckiem, to eksmisja będzie naprawdę trudna do przeprowadzenia, a często wręcz niemożliwa, nawet jeżeli urząd miasta zaproponuje lokal zastępczy, to wynajmująca może go nie przyjąć. Lokatorzy są też chronieni w okresie zimowym, kiedy co do zasady nie można przeprowadzać egzekucji komorniczych.

O czym pamiętać wynajmując mieszkanie?

Wynajmując lokatorowi swoje mieszkanie, trzeba pamiętać o podpisaniu umowy. Lepiej zdecydować się na najem okazjonalny, gdyż w przypadku takiego rozwiązania łatwiej możecie walczyć o swoje prawa. Musicie też zdawać sobie sprawę, że wynajem mieszkania rodzinie z dziećmi stawia Was już w niemal przegranej pozycji, gdyż w tym przypadku eksmisja często nie jest przeprowadzana z uwagi na dobro małoletnich i to nawet wtedy, gdy Wasze prawa obywatelskie czy własnościowe na tym cierpią. Nawet, gdy lokatorzy niepłacący zostaną eksmitowani, to odzyskanie pieniędzy może trwać latami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij