rachunki

Jak zapobiegać stratom ciepła i zmniejszyć rachunki? Poradnik o zdrowiu, wygodzie, ale i dobrych rozwiązaniach

Budynek źle zaizolowany traci bardzo dużo ciepła. Jednak wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie starego budownictwa i nieogrzewanych domów, ale również tych nowszej generacji. W tradycyjnej wentylacji uciekanie ciepła przez otwory okienne i drzwiowe jest czymś naturalnym, jednak nie zawsze jest to zjawisko pożądane zwłaszcza zimą, kiedy bardzo szybko poprzez wietrzenie można wychłodzić wnętrze mieszkania. Pytanie zatem brzmi: jak zapobiegać stratom ciepła? Powiemy więcej o prozdrowotnych i wygodnych rozwiązaniach.

Jak zapobiegać stratom ciepła w budynku z wentylacją grawitacyjną?

ocieplanie pianąJeśli nie masz zamiaru zmieniać systemu wentylacji, to pozostają Ci inne sposoby na ograniczenie strat ciepła. Pierwszej z nich jednak nie polecamy. Często bowiem osoby, które chcą zaoszczędzić po prostu przestają wietrzyć swoje mieszkania i domy lub robią to bardzo rzadko. Jeszcze gorszym zjawiskiem jest zasłanianie kratek wentylacyjnych. Jak wiadomo w miejscu, gdzie podłączony jest gaz czy stosowany jest piecyk jest to bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do zatrucia czadem. Co zatem pozostaje? Przede wszystkim zadbanie o lepszą izolację ścian, a zatem ich dobre ocieplenie. Wymiana stolarki okiennej na nowszą może być też pomocna, choć trzeba pamiętać, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej okna po prostu nie mogą być całkowicie szczelne. Można również pokusić o ocieplenie stropu i dachu. W ten sposób ucieczki ciepła zostaną nieco ograniczone. Jednak nigdy nie uzyska się takich efektów jak w przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, gdzie odzysk ciepła może być na poziomie powyżej 90%.

Jaką wybrać wentylację mechaniczną, aby zapobiegać stratom ciepła?

Oczywiście trzeba wybrać odpowiednią, efektywną centralę wentylacyjną ze spiralnym wymiennikiem ciepła. Sprawność do 85% można uzyskać w przypadku wymienników przeciwprądowych. To najlepsze rozwiązania na rynku, zapewniające ograniczenie strat związanych z ogrzewaniem budynku i odzyskiwanie produkowanego ciepła, w związku z czym zapotrzebowanie na gaz w przypadku kotłów kondensacyjnych, a także ciepło pozyskiwane z wody, czy gruntu jest mniejsze i tym samym na ogrzewaniu można zaoszczędzić. Tutaj jednak pojawia się jeszcze jedno pytanie, a mianowicie co z rachunkami za prąd?

Kolektory solarne lub panele fotowoltaiczne dla zmniejszenia rachunków

fotowoltaikaJeśli dom ogrzewany jest elektrycznie, np. przy użyciu systemów ogrzewania podłogowego, to aby zmniejszyć rachunki za prąd należy zainwestować w panele fotowoltaiczne. Jeśli z kolei szuka się rozwiązania, które obniży koszty centralnego ogrzewania, to doskonałym wyborem będą kolektory słoneczne. Nie można tych pojęć mieszać, gdyż mające rurową budowę kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną w ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają ją w prąd. Każdy system niesie ze sobą spore oszczędności w przyszłości i może świetnie współpracować zarówno z kotłami kondensacyjnymi, jak i pompami ciepła. Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną i odzyskiwanie ciepła, to koszty eksploatacyjne obniży zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Jednak, gdy chce się zadbać o ciepłą wodę użytkową, to lepszym rozwiązaniem są kolektory solarne. Czy zatem można obydwa rozwiązania łączyć? Oczywiście, jeśli powierzchnia dachu na to pozwala, choć można również zdecydować się na rozwiązania hybrydowe. Podsumowując mimo że wentylacja mechaniczna potrzebuje stałego zasilania elektrycznego, to można prąd wyprodukować samodzielnie, a jednocześnie zadbać o mniejsze straty ciepła, dzięki którym zużywać się będzie mniej energii do ogrzewania. Zatem oszczędność jest tu podwójna.

Dlaczego wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, a nie grawitacyjna?

Nasze rachunki dotyczą nie tylko bieżącej eksploatacji budynku, ale również codziennego funkcjonowania, w tym opłat za leki czy wizyty u lekarza. Dom z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną jest po prostu zdrowszy. Wilgotność jest utrzymywana na odpowiednim poziomie, nie za niskim i nie za wysokim, na ścianach nie powstaje pleśń ani grzyb. Tym samym nie odczuwamy dolegliwości typu bóle głowy i chroniczne zmęczenie, spowodowanych niezdrową atmosferą. Dom w którym następuje stała wymiana powietrza jest również wolny od alergenów, a wszystko dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych filtrów F7 w rekuperatorach.

Z naszego rozważania wyraźnie widać, że połączenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań może zapewnić największe oszczędności. Przy okazji przypominamy, że na prace termomodernizacyjne w budynku jednorodzinnym, również wymianę systemu wentylacji i ogrzewania budynku można uzyskać dotację z programu „Czyste Powietrze”, a na panele fotowoltaiczne z programu „Mój Prąd”.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij