droga dojazdowa

Najlepsze sposoby na utwardzenie nawierzchni, gdy wykonanie drogi asfaltowej jest niemożliwe lub utrudnione

Trudno poruszać się po nieutwardzonej nawierzchni, wszak wpływa to nie tylko na komfort jazdy, ale i stanowi potencjalne ryzyko uszkodzenia pojazdu czy wypadku. Dlatego też drogę warto, a nawet trzeba utwardzić. Jednak nie zawsze możliwe jest wykonanie powierzchni z asfaltu, szczególnie, że jeśli koszt nie jest niski, a jeżeli jest to droga tymczasowa, to takie rozwiązanie jest nieopłacalne. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam najlepsze sposoby na utwardzenie drogi i to za niewielkie pieniądze.

Kostka brukowa to zawsze dobry sposób

Drogę warto, a nawet trzeba utwardzić, nie tylko dlatego, że nieestetycznie się prezentuje, ale podczas śniegu czy deszczu tworzą się w jej powierzchni dziury, a każdy kierowca wie, co oznacza wjechanie w dziurę dla jego pojazdu. Na pewno dobrym sposobem jest ułożenie na nawierzchni kostki brukowej. Takie rozwiązanie jest wygodne i funkcjonalne, a przy tym dosyć trwałe. Oczywiście nim przejdzie się do prac na całej nawierzchni trzeba wysypać piasek. Jednak nie wystarczy tylko użycie pierwszego lepszego, lecz zdecydowanie lepiej postawić na piasek kwarcowy filtracyjny, ale można też zastosować izolacyjny żwir. Trzeba przyznać, że droga z kostki brukowej dobrze wygląda, ale ma też wadę – cenę. Owszem cena nie jest ultra wysoka, ale nie jest też ultra niska, szczególnie, że poza zakupem kostki trzeba też kupić piasek, a także zapłacić za jej ułożenie, no chyba, że potraficie sami.

Płyty betonowe – tanie i dobre

podjazd z płytTanie i dobre są na pewno płyty betonowe. Także ich ułożenie nie powinno nastręczać problemów. Ale to nie koniec zalet, wszak każda płyta betonowa wytrzymuje bardzo duże obciążenie, a przy tym nie traci swoich właściwości. Tak naprawdę wykonanie estetycznej drogi nie wydaje się trudne. Oczywiście musimy tutaj wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie płyty można nie tylko bardzo łatwo montować, ale i demontować i przewozić w inne miejsce. Często mają też zastosowanie w przypadku budowy dróg tymczasowych. Płyty są także bardzo odporne na wszelkie zarysowania i co ważne są materiałem bezpiecznym. Nie tylko nie pylą, ale też są trudnopalne. Wszelkie zmienne warunki atmosferyczne nie są im straszne, zatem nie tracą swoich właściwości nawet pod wpływem deszczu, śniegu czy wysokich temperatur.

Żwir, gruz i tłuczeń – rozwiązanie szybkie, ale czy skuteczne

Czasami zależy nam na czasie, ale i fundusze mamy bardzo ograniczone. W takiej sytuacji można postawić na naprawdę szybkie rozwiązania, choć warto zastanowić się czy są skuteczne. Na nawierzchnię można wysypać żwir, gruz czy tłuczeń. Owszem utwardzenie drogi jest banalnie proste, ale i szybkie, jednak nim do tego dojdzie trzeba wcześniej wykonać drenaż. Dzięki temu woda opadowa będzie odprowadzana, a to sprawia, że nawierzchnia z tych materiałów całkiem długo może się utrzymać. Należy zdawać sobie sprawę, że prędzej czy później droga ponownie może stać się grząska i miękka. A jeżeli wcześniej nie wykona się drenażu to z dużym prawdopodobieństwem wydarzy się to prędzej niż później.

Używana kostka brukowa – tak czy nie?

brukWspominaliśmy już, że ułożenie kostki brukowej na drodze zapewnia jej utwardzenie. Jednak kostka brukowa do tanich materiałów nie należy. Owszem są tańsze rodzaje, ale też może się okazać, że nie jest zupełnie odporna na działanie olejów czy też benzyny. Jednak jest pewne rozwiązanie, które sprawdzi się, szczególnie jeżeli nie zależy Wam aż nadto na estetyce i kostka ma tylko i wyłącznie utwardzić nawierzchnię drogi tymczasowej. W takim przypadku rekomendujemy Wam zakupienie używanej. Wystarczy tylko przejrzeć ogłoszenia i za niewielkie pieniądze można zakupić ten materiał i to w całkiem dobrym stanie. Pozostaje już wtedy tylko posypanie nawierzchni, a następnie jej ułożenia, dzięki temu zyskacie dobrze utwardzoną drogę.

Każde z tych rozwiązać może bardzo dobrze się sprawdzić. Jednak najlepszym wydaje się być utwardzenie drogi przy użyciu płyt betonowych. Ten materiał można ponownie wykorzystać, np. na inne nawierzchnie czy odsprzedać, wszak demontowane płyty nie tracą swoich właściwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij