rachunki

Kto i kiedy składa deklarację PFRON? Kiedy można wnioskować o dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego?

Deklaracja PFRON jest niezwykle ważnym dokumentem. Jest też podstawą, dzięki której można naliczać odpis w jednostce gospodarczej na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć na temat tego dokumentu, jeśli w swojej firmie zatrudniacie osoby niepełnosprawne.

Kto powinien sporządzać deklarację PFRON?

fakturyWszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników, gdzie wskaźnik osób niepełnosprawnych wynosi mniej niż 6%, są zobowiązani do składania tej deklaracji. Wielu pracodawców uważa, iż wpłaty na PFRON są dla nich dużym obciążeniem finansowym. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu terminów, gdyż deklarację należy przesłać do 20 dnia następnego miesiąca, biorąc pod uwagę miesiąc, w którym rozpoczęto wpłaty. Nie od dziś wiadomo, że prowadząc firmę pracodawcy muszą przestrzegać terminów rozliczeń i składania wniosków, co może być trudne i czasochłonne, dlatego warto wykorzystać usługi księgowe. Mysłowice są miastem, gdzie coraz więcej pracodawców zatrudnia niepełnosprawnych, zresztą sytuacja podobnie wygląda w całej Polsce, dlatego znajomość zasad rozliczenia takich pracowników jest niezwykle ważna, gdyż ewentualne błędy wpływają na nieprawidłowości w rozrachunkach i kłopoty z urzędem skarbowym. Trzeba także pamiętać, że spóźniając się z wpłatą pracodawca otrzyma odsetki. Jest także możliwość rozłożenia płatności na raty, wtedy trzeba wystąpić z właściwym wnioskiem do PFRON.

Wybierz właściwą dla siebie deklarację

Wbrew pozorom jest wiele deklaracji PFRON, które różnią się w zależności od ilości zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Jeżeli firma nie zatrudnia 6% osób niepełnosprawnych, to wtedy musi składać deklarację miesięczną DEK-I-o. Jeżeli zaś firma należy do państwowych lub samorządowych jednostek, ale nadal nie zatrudnia nawet 6% pracowników niepełnosprawnych, to musi złożyć DEK-I-a. Deklaracja DEK-I-b jest składana przez firmy, które nie zatrudniają nawet 2% osób niepełnosprawnych i jednocześnie są niepubliczną lub publiczną szkołą bądź placówką resocjalizacyjną. Firmy korzystające z obniżenia wpłat do PFRON muszą składać deklarację DEK-I-u. Z kolei prowadzące zakład pracy chronionej DEK-II-a. Występują także deklarację DEK-R, które są deklaracjami rocznymi i należy je złożyć, gdy pracodawca ma w obowiązku składanie jeszcze jednej, innej deklaracji.

Kto może skorzystać z ulg we wpłatach na PFRON?

podatkiAby skorzystać z ulg na PFRON trzeba spełniać odpowiednie warunki. W tym przypadku jednym z nich jest zakupienie usługi od pracodawcy, który zatrudnia przynajmniej 25 pracowników niepełnosprawnych i wskaźnik zatrudnienia w skali całej firmy wynosi 10%. Ulga przysługuje także, gdy dokonuje się regularnych wpłat zgodnie z terminem określonym na fakturze.

Kiedy można wnioskować o dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego?

Od kwietnia 2020 roku zmieniła się kwota jaką można uzyskać za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. W przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności pracodawca może otrzymać 1950 zł. W przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ta kwota wynosi 1200 zł, a dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności 450 zł. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy u osób niepełnosprawnych orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, zaburzenia rozwoju, epilepsję, a także osób niewidomych, wtedy kwota dofinansowania zwiększa się o 1200 zł – w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności, u osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zwiększa się o 900 zł, a z lekkim stopniem niepełnosprawności – o 600 zł.

Dofinansowanie z PFRON jest wypłacane jeżeli pracodawca spełni wyżej wymienione warunki, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 75% poniesionych kosztów pracy. Ten warunek dotyczy pracodawców prowadzących działalność gospodarczą. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracodawców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wtedy też kwota nie może przekroczyć 90% poniesionych kosztów. Ponadto kwota dofinansowania może być zmniejszona jeżeli pracodawca otrzymuje pomoc z innych źródeł.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij