Ni to wiosna, ni zima – jakie obuwie robocze damskie wybrać na zmienną aurę

„Ni to wiosna, ni zima” – jakie obuwie robocze damskie wybrać na zmienną aurę?

Każdego pracodawcę obowiązuje zapewnienie pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. Najtrudniej jest, kiedy praca wykonywana jest w zmiennych warunkach pogodowych. Czym powinno charakteryzować się obuwie robocze damskie na zmienną aurę? W dzisiejszym poradniku spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Oddychający i nieprzemakalny materiał cholewki

Na samym początku zajmiemy się cholewką obuwia. Tym, które najlepiej sprawdza się w warunkach przedwiośnia, kiedy panują roztopy są trzewiki. Warto wybierać modele wykonane ze skóry licowej czy też nubukowej. Istotne znaczenie ma jednak to, by samodzielnie dbać o utrzymanie naturalnej ochrony przed przemakaniem. Zatem skórzane obuwie robocze damskie koniecznie trzeba impregnować. Trudno wyobrazić sobie pracę listonoszki, czy strażniczki miejskiej w obuwiu przemakającym. Zwłaszcza w tej pierwszej profesji wyznaczoną trasę często pokonuje się albo na piechotę albo rowerem, dlatego odpowiednie buty są bardzo ważne. Istotne znaczenie ma, by cholewka posiadała perforację, w przypadku półbutów z tworzywa sztucznego. Nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku gumowców. Dlatego tutaj konieczne jest stosowanie ich tylko tam, gdzie jest to absolutnie niezbędne, np. w chłodniach, czy masarniach, gdzie również panują warunki niskiej temperatury, dzięki czemu efekt pocenia się stóp jest ograniczony. Warto wybierać modele gumowców z tworzywa EVA, które jest antybakteryjne i oddychające. Oczywiście gumowce sprawdzą się również przy pracy w zieleni miejskiej czy wszelkich pracach ogrodniczych.

Wzmocnienia podeszwy obuwia są bardzo istotne

Tak jak na co dzień wiele kobiet lubi chodzić w butach na obcasie lub koturnie, tak w pracy chcą mieć maksymalną wygodę. Dlatego pracodawca dużą wagę powinien przywiązywać do rodzaju podeszwy w obuwiu roboczym. Powinna być ona wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i dość gruba. W przypadku prac wykonywanych na zewnątrz, np. na placu budowy sprawdzi się obuwie robocze damskie z wkładką antyprzebiciową. Tego rodzaju element nie tylko chroni stopę, ale również przedłuża trwałość obuwia. Jeśli mowa jest już o pracy, gdzie istnieje ryzyko urazu stóp, to warto wspomnieć również o podnoskach. Praca na magazynie wiąże się również z obsługą odbioru dostaw na zewnątrz. Zwykle odbywa się ona z użyciem wózków widłowych, ale bywa, że używa się także wózków ręcznych. W takiej sytuacji ochrona przedniej części cholewki w okolicach palców jest bardzo ważna. Podnosek nie musi być metalowy, aby przy wykonywaniu pracy przez wiele godzin buty nie ciążyły na stopach. Można zdecydować się na kompozytowy, znacznie lżejszy, a zapewniający taką samą ochronę – 200 J, a także wkładkę kompozytową wykonaną z tego samego materiału.

Antypoślizgowość czy olejoodporność, czyli cechy podeszwy dopasowane do warunków pracy

Istotne znaczenie ma by obuwie robocze miało antypoślizgowe podeszwy. Praca w warunkach zmiennej aury dzięki temu jest bardziej bezpieczna i kobiety mogą uniknąć urazów, takich jak zwichnięcia, skręcenia, czy złamania. Podeszwa powinna być wykonana z materiału, który jest odporny na działanie substancji chemicznych, tam gdzie kobiety narażone są na kontakt z rozlanymi cieczami. Obuwie, zarówno cholewka, jak i podeszwa musi być także odporne zarówno na bardzo niską, jak i bardzo wysoką temperaturę.

Kształt cholewki i design mają znaczenie

Parametry, które zapewniają nieprzemakalność i ochronę przed urazami mechanicznymi są niezwykle ważne w pracach wykonywanych na zewnątrz, jednak dla kobiet w pracy ważny jest również design obuwia. Odzież robocza powinna zapewniać komfort cieplny, ale jednocześnie być dopasowana odpowiednio do sylwetki, nie za obcisła i nie za luźna, a buty robocze powinny różnić się od tych męskich, tak by kobiety mogły również w pracy czuć się komfortowo. Ważny jest zatem odpowiedni profil dopasowany do kształtu kobiecej stopy, a także dodatkowe kolorowe przeszycia czy choćby kolorowe sznurówki bądź elementy cholewki trzewików. W przypadku kaloszy białych, dopasowanych do dress code, warto wybierać te z kolorową podeszwą, którą łatwiej się czyści, zatem buty mogą zyskać dłuższą trwałość.

Kobieta w pracy, niezależnie od warunków, chce czuć się komfortowo, a tam gdzie niezbędna jest mobilność i praca wykonywana jest na zewnątrz bądź w zmiennych warunkach bardzo istotny jest dobór obuwia roboczego damskiego. Kierując się powyższymi wskazówkami można wyraźnie poprawić warunki pracy, a dzięki temu niejednokrotnie również gotowość do wykonywania obowiązków w trudnych warunkach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij