Nieustanna nauka - czy warto się dokształcać

Nieustanna nauka – czy warto się dokształcać?

Uczymy się przez całe życie, ale z wiekiem mamy coraz mniej zapału do tego aby sięgać po nowe gałęzi wiedzy. Monotonna praca, brak wymagań podnoszenia kwalifikacji czy też zwykłe lenistwo skutecznie odwodzi nas od chwycenia za książkę specjalistyczną. Świat rozwija się niezwykle dynamicznie a my razem z nim, ale nie jest to bynajmniej wiedza nabyta celowo. Często zasłyszane nowinki technologiczne, ciekawe rozwiązania czy psychologiczne triki rozbudzają naszą wyobraźnie aby zgasnąć w natłoku obowiązków. Jak zatem samemu gruntownie pozyskać przydatną wiedzę i czego właściwie się uczyć?

Przede wszystkim trzeba uporządkować pewne istotne kwestie. Nie każdy dobrze wspominał etap edukacji szkolnej ,oraz techniki stosowane przez profesorów, ale tym razem to ty jesteś panem swojego losu. Sam ustalasz czego warto się nauczyć i co ci będzie potrzebne.

Zastanów się nad celem

Dlaczego chcesz się dokształcać? Co ci to da? Jakie korzyści możesz z tego wyciągnąć ? Czasami nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć sobie na te pytania, albo nie jesteśmy pewni czy udzielone odpowiedzi są słuszne. Nawet jeżeli cel nie jest jeszcze sprecyzowany i wydaje ci się że ta droga zmierza ku nicości, pamiętaj o tym że już sam proces nauki daje ci niesamowite korzyści. Nauka nowych rzeczy wytwarza nowe połączenia neuronowe i wbrew przestarzałej opinii nasz mózg nie obumiera z wiekiem – wręcz przeciwnie. Dlatego ciągłe uczenie się, zapamiętywanie, rozwiązywanie problemów jest niczym siłownia dla naszego umysłu.

Ale czego właściwie się uczyć?

To zależy od twoich zainteresowań, albo ustalonych celów. Czasami czujemy że mamy w jakiejś dziedzinie braki, że chcielibyśmy nabyć nową umiejętność. Pierwsza myśl jaka wpadnie nam do głowy po zapytaniu siebie: w czym nie jestem dobry – a bardzo chciałbym być? Jest tą właściwą. Być może jest to nauka tańca, która spędza nam sen z powiek, język angielski, którego wstydzimy się używać, albo nowy program graficzny. Systematyczność będzie tutaj niesamowicie ważna i to ona zweryfikuje czy nasz cel był wystarczająco ważny. Jeżeli wiemy że mamy 3 miesiące na doszlifowanie naszego kulawego angielskiego przed wyjazdem do Anglii, to motywacja będzie dużo wyższa a cel bardzo klarowny. Dlatego ważne aby zacząć od spraw palących, takich które nie mogą już dłużej czekać. Po takim intensywnym maratonie nauki, bardzo często będzie tak że nagle obudzimy w sobie głód na wiedzę. Po angielskim, być może przyjdzie czas na hiszpański. Po kursie tańca, być może przerzucimy się na zupełnie nowy sport. Możliwości są nieograniczone, najważniejsze aby nie działać w chaosie.

Jak pogodzić czas między pracą, nauką a rodziną

Jeżeli mamy już sprecyzowane czego chcemy się nauczyć, pytanie jak znaleźć na to czas. Wbrew pozorom czas jest bardzo rozciągliwy, można go nagiąć wedle swoich potrzeb. Zastanów się nad tym jak dokładnie wygląda twój dzień. Kiedy masz te krótkie chwile wytchnienia i na co je przeznaczasz. Może to być droga do pracy, 30 minutowy prysznic, albo wieczorne bieganie. Technologia ułatwia nam efektywne wykorzystywanie każdej minuty naszego życia. doba ma 1440 minut wystarczająco dużo aby kilka z nich przeznaczyć na rozwój osobisty. pomocne będą wszelkie audiobooki i podcasty które ingerują nasz słuch pozwalając na wykonywanie innych czynności. Najważniejsze jest otaczanie się nową wiedzą z każdej strony. Znajdź nowe kanały na you tube traktujące o twoim zagadnieniu. Kup książki które uważane są za najlepsze w danej dziedzinie. Znajdź blogi ludzi, którzy są dużo dalej w drodze którą ty zamierzasz pokonać. Angażuj w to swoich przyjaciół i rodzinę – pokaż im to czego się uczysz. Twoja motywacja i pozytywne nakręcenie przeżuci się na innych i kiedy to ty będziesz mieć ciężkie chwile to oni będą cię motywować. Im bardziej się w to zanurzysz tym więcej z tego wyciągniesz dla siebie. Osoby o negatywnym nastawieniu do twojego projektu staraj się odsuwać bądź zbywać uśmiechem. Hej – przecież to ty właśnie coś zyskujesz, a nie oni.

Niech wiedza stanie się twoim przywilejem, bądź dumny z tego że cały czas jesteś w procesie uczenia się. Doceniamy ludzi wykształconych i oczytanych więc najwyższy czas aby samemu stać się człowiekiem, któremu z chęcią przybiłbyś piątkę!

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij