Ogrzewanie domu gazem płynnym – jaki zbiornik?
O skuteczności ogrzewania domu gazem płynnym decyduje szereg czynników. Niezwykle istotną kwestią jest w omawianym kontekście wybór odpowiedniego zbiornika. To podstawowy element całej instalacji.
Jakie są rodzaje zbiorników na gaz płynny?
Zbiorniki na gaz płynny występują w dwóch wariantach. Zbiorniki nadziemne są przeznaczone na posesje zlokalizowane na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Z uwagi na to, że są montowane na powierzchni, trzeba liczyć się z tym, że ingerują w przydomowy krajobraz. Teren wokół nich nie może zostać dowolnie zagospodarowany, w związku z czym zdecydowanie najlepiej sprawdzają się na większych działkach. Z kolei zbiorniki podziemne są nieco bardziej wymagające, jeśli chodzi o montaż wiążący się z koniecznością wykopania odpowiedniej wielkości otworu. Przestrzeń nad nimi można urządzić wedle uznania. Świetnie nadają się na mniejsze posesje oraz tam, gdzie poziom wód gruntowych jest niski.
Zbiornik na gaz płynny – jaka pojemność?
Zbiorniki na gaz płynny dostępne są w różnych pojemnościach. W ofercie Amerigas występują modele o pojemnościach 2700 l, 4850 l oraz 6600/6670 l. W opinii ekspertów tej firmy na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego w zupełności wystarczające okazują się najmniejsze z wymienionych powyżej zbiorników. Napełniane są przez dostawcę zwykle 2 razy w roku. Ich serwisem zajmuje się również firma, z którą klient zawarł umowy o dostawę gazu. W przypadku zbiorników o pojemności do 7 m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
Zbiornik na gaz płynny – czy warto?
Decyzja o wyborze metody grzewczej jest podyktowana licznymi przesłankami. W ogrzewanie gazem płynnym opłaca się zainwestować z paru ważnych powodów. Jest ono wygodne i praktycznie bezobsługowe, a także przyjazne dla środowiska. Gaz spala się prawie w 100 proc. Jest wydajny i wysokokaloryczny – zawartość zbiornika wystarcza na długi czas nie tylko do ogrzania domu, ale również podgrzania wody oraz zasilania urządzeń takich jak kuchenka gazowa czy grill.