Schorzenia ciałka szklistego – czy zawsze wymagają operacji

Schorzenia ciałka szklistego – czy zawsze wymagają operacji?

Jest wiele chorób ciałka szklistego. Jednak leczenie nie zawsze wymaga operacji. Jednak są schorzenia, gdzie przeprowadzenie zabiegu jest konieczne i to w możliwe najkrótszym czasie. O sposobie leczenie decyduje chirurg okulista. W dzisiejszym tekście przedstawimy Wam przyczyny i objawy chorób ciałka szklistego. Przy czym nasz poradnik nie zastąpi Wam wizyty u specjalisty i w razie występowania wymienionych symptomów trzeba bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

Krwotoki do ciała szklistego – co trzeba wiedzieć?

Jedną z częstszych chorób ciałka szklistego są występujące krwotoki. Mogą one pojawić się po urazach, uderzeniach, ale występować także w stanach zapalnych siatkówki. Niestety są też następstwem chorób przewlekłych, do których należy cukrzyca i miażdżyca. Dlatego też osoby chore powinny często badać wzrok. Niestety jeżeli krwotok jest duży, to lekarz może mieć problem ze zbadaniem stanu oczu, gdyż dno oka nie jest wtedy widoczne. W takiej sytuacji niezbędne może być zastosowanie utradźwięków, które pozwalają na dokonanie pełnej diagnozy. Z kolei leczenie w dużej mierze zależy od stanu i natężenia krwotoku. Oczywiście leczenie może być połączeniem farmakoterapii z zabiegami. Zazwyczaj stosuje się leki rozszerzające źrenicę, ale także takie, które zapobiegają dalszemu krwawieniu i wchłaniają krew. Ponadto konieczne jest zastosowanie laseroterapii bądź też krioterapii. O sposobie leczenia będzie decydować oczywiście chirurg okulista.

Leczenie ropienia ciałka szklistego

Kolejną chorobą jest ropień ciałka szklistego. Jego przyczyną jest uraz oka, który przenika przez gałkę oczną. Do choroby może dojść także na skutek zakażenia krwiopochodnego. To schorzenie daje też charakterystyczne objawy, do których można zaliczyć pojawiający się odblask na dnie oka. Zazwyczaj przyjmuje on barwę szaro-żółtą. Dodatkowo mogą występować wycieki ropne czy też stan zapalny błony naczyniowej. U dzieci choroba często przypomina siatkówczaka, a więc nowotwór złośliwy. Na szczęście po odpowiedniej diagnozie leczenie nie jest bardzo trudne, jednak wymaga zastosowania leków rozszerzających źrenicę, a także antybiotyków o działaniu pozagałkowym, bądź też dożylnym.

Tylne odłączenie ciała szklistego – przyczyny i leczenie

Wraz z wiekiem może dojść do tylnego odłączenia ciała szklistego od siatkówki. Ma to miejsce w tylnym odcinku gałki ocznej. Oczywiście może dotyczyć także osób młodszych, jednak dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Wyróżnia się dwie postacie, czyli ostrą i przewlekłą. Ta druga może rozwijać się przez wiele tygodni czy też miesięcy. Do objawów można zaliczyć męty, ale także charakterystyczne błyski. Jeżeli występują takie objawy należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza okulisty, który wykona właściwe badania w celu potwierdzenia diagnozy. Przy czym samo leczenie w dużej mierze polega na kontroli samego zjawiska, gdyż nie prowadzi ono do utraty wzroku. W razie pojawienia się większego natężenia błysków czy mętów zaleca się odpoczynek i prowadzenie oszczędnego trybu życia.

Leczenie zmian w ciele szklistym

Przyczyną choroby, jaką są zmiany w ciele szklistym, często jest cukrzyca. Oczywiście nie oznacza to, że inne osoby nie są narażone na tę jednostkę. Zaleca się aby osoby przewlekle chore regularnie badały wzrok. W tym przypadku dochodzi do zrostu siatkówki i ciała szklistego wzdłuż nowo tworzących się naczyń siatkówki. Dochodzi wtedy do zrostów, a następnie wylewów krwawych w ciele szklistym. Konieczna jest wtedy szybka konsultacja z chirurgiem okulistą, który wdroży odpowiednie leczenie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odwarstwienia siatkówki. W tym przypadku leczeniem jest laseroterapia.

Występuje wiele chorób ciałka szklistego. Niektóre mają związek z chorobami współtowarzyszącymi, ale także z wiekiem, a niektóre występują na skutek urazów. Choć są i takie, gdzie nie do końca wiadomo, co może być przyczyną. Leczenie dobierane jest indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Czasami wystarczy tylko zastosowanie odpowiednich antybiotyków, ale bywają sytuacje, że konieczne jest przeprowadzenie operacji. Jednak nie trzeba się jej obawiać, gdyż coraz częściej stosuje się operacje laserowe, które są niemal bezbolesne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij