Sypialnia dla alergika. Jak ją zaaranżować

Sypialnia dla alergika. Jak ją zaaranżować?

Alergia bywa bardzo uciążliwa. Dlatego przynajmniej w swoim mieszkaniu trzeba zapewnić sobie takie warunki, które pozwolą ograniczyć ilość alergenów. Bardzo ważna jest aranżacja sypialni. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych jest bardzo istotny. Należy wybierać takie, które nie przyciągają kurzu, a także dzięki swoim właściwościom ułatwiają utrzymywanie w pomieszczeniu czystości. Trzeba zadbać o każdy szczegół, nawet rodzaj kołdry do sypialni.

Wykończenie ścian i podłóg odpowiednie dla alergików

Będąc alergikiem, trzeba urządzić sypialnię w taki sposób, by maksymalnie zniwelować ilość alergenów, zarówno w powietrzu, jak i na materiałach. Dlatego należy rozpocząć od odpowiedniego wykończenia ścian i podłóg. Materiałów antyalergicznych jest dość sporo. Można zdecydować się na tapety z włókna szklanego albo tapety papierowe. Istotne znaczenie przy wyborze farb ma to, by zwracać uwagę na ich skład. Należy zrezygnować z farb rozpuszczalnikowych na rzecz tych wodorozcieńczalnych. Sprawdzą się farby krzemianowe silikonowe oraz fotokatalityczne. Te ostatnie mają zdolność do niszczenia mikroorganizmów. Neutralizują również zapachy, np. dymu tytoniowego. Ściany można wykończyć również materiałem korkowym. Nie przyciąga on kurzu i ze względu na pochodzenie z natury tworzy zdrowy, przyjazny mikroklimat. Również podłogi można wykończyć w korku. Ten materiał doskonale izoluje termicznie i akustycznie. Świetnym wyborem będą również podłogi poliuretanowe. Można zdecydować się na panele lvt albo posadzki poliuretanowe z dodatkiem żywic, które dzięki braku spoinowania, a także jednorodnej strukturze sprawdzą się idealnie.

Materac nieprzyciągający kurzu

Kiedy już zadbamy o odpowiednie wykończenie ścian i podłóg, należy zwrócić uwagę na dobór łóżka dla alergika, a szczególnie istotna będzie nie sama konstrukcja czy stelaż, a dobór materaca. Oczywiście warto nadmienić, że najlepiej sprawdzą się łóżka z płyty meblowej, gdyż ten materiał w mniejszym stopniu przyciąga kurz. Materac powinien posiadać wypełnienie neutralizujące roztocza, grzyby i bakterie. Zatem doskonale sprawdzi się ten z dodatkiem włókien bambusowych lub kukurydzianych. Takie właściwości mogą mieć również włókna poliestrowe. Poszycie materaca powinno być wykonane z bawełny, która pozwala skórze oddychać i nie wywołuje podrażnień. Nie sprawdzą się z kolei materace piankowe, gdyż gromadzi się w nich mnóstwo kurzu.

Wybierz kołdry odpowiednie dla alergików

Trzeba również zwrócić uwagę na dobór kołdry. Wypełnienie powinno neutralizować bakterie i roztocza. Doskonale sprawdzą się kołdry z alpaki, które pozbawione są lanoliny. Świetnym wyborem mogą być także te z dodatkiem włókien bambusa czy kukurydzy, a także włóknami poliestrowymi, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych cierpiących na alergie. Świetnie sprawdzą się jedwabne kołdry od PodPierzyna.com. Są nie tylko delikatne dla skóry, ale również nie przyciągają kurzu. Będzie to odpowiedni wybór dla alergików na lato. Z kolei kołdra do sypialni z tencelu będzie odpowiednia jako model całoroczny.

System wentylacji i oczyszczania powietrza

Poza meblami i wykończeniem konieczne jest również zadbanie o odpowiednią wentylację w sypialni. Sytuacją idealną jest montaż w domu wentylacji mechanicznej, z filtracją wyłapującą nawet 99,9% alergenów. Jednak nie zawsze można sobie na nią pozwolić. Warto zatem zastosować urządzenia z jonizatorem powietrza, które oczyszczają je, a kiedy trzeba również nawilżają. Odpowiednia wilgotność powietrza jest ważna dla wszystkich, a w szczególności dla alergików. Powinna oscylować w granicach 40-60%. Mniejsza wilgotność niekorzystnie wpływa na samopoczucie, podobnie jak zbyt duża, która sprzyja rozmnażaniu się roztoczy, a także rozwojowi pleśni i grzybów.

Odpowiednio zaaranżowana sypialnia to klucz do dobrze przespanych nocy. Alergicy muszą w szczególności uważać na dobór materiałów wykończeniowych, a także wypełnienia materacy czy kołder. Niewskazane jest stosowanie w sypialni ciężkich zasłon, które są siedliskiem kurzu. Trzeba również unikać nadmiaru dekoracji, również z powodu osiadającego kurzu. Zadbanie o te elementy pozwoli poczuć się znacznie lepiej i ograniczyć intensywność alergii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij