Top 5 kroków do przejścia na dietę wege

Top 5 kroków do przejścia na dietę wege

Dieta wegetariańska jest zdrowa. Wyniki badań choćby naukowców z Harvardu jasno pokazały, że wegetarianie żyją dłużej, ale i rzadziej chorują na choroby nowotworowe. Oczywiście zaletą diety wege jest również jej smak, bo trzeba przyznać, że dania wegetariańskie mogą być obłędne w smaku. Warto jeszcze wspomnieć o aspekcie humanitarnym, w końcu będąc na diecie wege nie jemy zwierząt. Dziś podpowiemy Wam, jak zostać wege. Poznajcie top 5 kroków do przejścia właśnie na wegetarianizm.

Krok pierwszy: decyzja

Na początek musicie podjąć świadomą decyzję o tym, że chcecie zostać wegetarianami. Tutaj nie ma znaczenia czy robicie to dla swojego zdrowia, czy z miłości do zwierząt. Decyzja musi być podjęta świadomie. Bycie wege oznacza rezygnację z domowego rosołku, ale też konieczność częstego tłumaczenia rodzinie, że wegetarianie nie jedzą tylko trawy. Jednak pomyślcie jak wiele możecie zyskać będąc wege. Nie tylko nie przyczyniacie się do cierpienia zwierząt, ale też robicie coś dobrego dla swojego zdrowia, ale i dla środowiska. W końcu hodowla zwierząt na masową skalę powoduje duże zanieczyszczenie środowiska. Pomyślcie tylko, że masowa hodowla zwierząt na mięso, ale i ich ubój zwiększa zużycie wody. Jak szacują naukowcy jeżeli nic nie zmieni się w ciągu dekady, to wody pitnej może zabraknąć nawet Europejczykom. Dodatkowo zmniejszając hodowle zwierząt na obój o przynajmniej kilka procent można wyżywić ponad 200 mln ludzi – ot taki paradoks. Wodę można przeznaczyć na podlewanie upraw w krajach rozwijających się, ale też w miejscach, gdzie gleba jest bardzo żyzna. Dzięki temu doszłoby do zwiększonej produkcji zboża.

Krok drugi: nauka

Będąc wegetarianinem trzeba zrezygnować nie tylko z mięsa, ale też należy uważnie czytać etykiety czy w składzie nie znajdują się produkty pochodne typu żelatyna, którą wytwarza się z kości zwierząt. Niewątpliwie trzeba także zmienić swoje nawyki żywieniowe i choć mleko krowie w diecie wegetariańskiej nie jest zabronione, tak warto dla zdrowia z niego zrezygnować i zastąpić napojami roślinnymi typu mleko owsiane czy ryżowe. Gwarantujemy, że latte z takim mlekiem jest zdecydowanie smaczniejsze. Jednocześnie nie musicie obawiać się, że nauka kuchni wege jest trudna. Zasadniczo przygotowanie dań na bazie warzyw i choćby kaszy to przysłowiowa bułka z masłem. Zresztą zawsze możecie zdecydować się na catering wegetariański. Macie wtedy pewność, że dania będą odpowiednio zbilansowane, ale też będą obłędne smaczne i rzecz jasna zdrowe.

dieta wegetariańska

Krok trzeci: pokonywanie pierwszych trudności

Zapewne słyszeliście, że jedzenie śmieciowe uzależnia. W teorii nie jest smaczne, ale jednak czasem człowiek ma zwyczajnie smak, by takowe zjeść. No właśnie wynika to z ilości konserwantów i faktu, że cześć z nich ma działanie uzależniające. Analogicznie jest w przypadku mięsa. W teorii wiecie, że jego smak nie jest najlepszy, ale jednak lata przyzwyczajeń robią swoje. Zapewne więc pojawią się pewne małe kryzysy. Ale po miesiącu czy dwóch nie będziecie nawet chcieli spojrzeć na mięso. Na pewno wybierając catering dietetyczny wege macie większą pewność, że tych kryzysów nie będzie tak dużo. Ale co zrobić, gdy jednak nie potraficie sobie poradzić z chęcią zjedzenia np. boczku? Najłatwiej byłoby obejrzeć film o uboju. Ale można iść w mniej drastycznym kierunku i po prostu zjeść substytut mięsa.

Krok czwarty: zadowolenia

Po tym etapie trudności pojawi się zadowolenie. Rzeczywiście poczujecie różnicę, ale i ją zauważycie w swoim wyglądzie. Wasza kondycja będzie lepsza, podobnie jak samopoczucie. Pozbędziecie się też problemów trawiennych czy zaparć, a przy tym zyskacie zdecydowanie więcej energii. Już w tym momencie będziecie doceniać korzyści jakie niesie za sobą dieta wege.

Krok piąty: propagowanie

Zasadniczo jesteście już wege i aby poczuć się jeszcze lepiej, zapewne zaczniecie propagować ten zdrowy i humanitarny styl odżywiania się propagować. Swoją drogą warto zachęcać innych do przejścia na wegetarianizm, tym bardziej, że można zyskać tak wiele i wiele też zrobić dla siebie, przyrody i zwierząt.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij