Bezpieczeństwo jest najważniejsze, czyli jak o nie zadbać jesienią. Krótki poradnik dla rowerzystów, kierowców i pieszych

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale choć to truizm, to jednak nadal wiele osób o tym zapomina, a szczególnie rowerzyści, ale kierowcy czy piesi nie są lepsi. Nietrudno się domyślić, że jesienią o owe bezpieczeństwo trzeba szczególnie zadbać, tym bardziej że bardzo szybko zachodzi słońce. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was i w trosce o Wasze bezpieczeństwo nasz krótki poradnik, jak o nie zadbać.

Rowerzysto! Uważaj na siebie

Jesień jest porą roku niebyt lubianą przez większość osób, wszak jest zimno, szybko robi się ciemno, a do tego jest ślisko na drogach, szczególnie po intensywnych opadach deszczu. Jednak nie oznacza to wcale, że rowerzyści jakoś specjalnie dbają o bezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie, nadal jeżdżą bez kasku czy ochraniaczy, ale wreszcie trzeba wziąć za siebie odpowiedzialność i zacząć myśleć. O wypadek nietrudno, zatem należy zadbać o ochronę siebie, ale i innych. Zatem bardzo ważne jest noszenie ochraniaczy czy też kasku. Ale to nie wszystko. Następnym obowiązkowym elementem jest dobre oświetlenie rowerowe i na nim absolutnie nie należy oszczędzać. Nie można także zapomnieć o regularnym sprawdzaniu jednośladu, oczywiście możecie to zrobić samodzielnie lub wybrać się do serwisu. Jeżeli sprawdzacie stan techniczny samodzielnie to najważniejszym elementem są hamulce, ale należy też sprawdzić linki oraz przerzutki. Nie od dziś wiadomo, że lubimy zapominać o oczywistych rzeczach, takich jak choćby dzwonki rowerowe, a one także znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy, ale i pełnią rolę informacyjną, zdecydowanie lepiej użyć dzwonka niż krzyczeć: „Przepraszam – Jadę!” – gdy spacerowicze wchodzą na ścieżkę rowerową. A gdzie znaleźć najlepszy dzwonek rowerowy – w sklepie sklepzrowerami.pl.

Bądź widoczny na drodze

Bądźmy szczerzy piesi także często zachowują się nieostrożnie. Wystarczy tylko pomyśleć ile razy nie patrząc czy nadjeżdża samochód wchodzą na drogę. A przecież tak nie można. Pamiętajcie też, że nawet jak macie pierwszeństwo to zdecydowanie lepiej jest spojrzeć niż iść na pewniaka, bo konsekwencje tego mogą być nawet tragiczne. Zatem lepiej poczekać niż ulec wypadkowi. Ponadto musicie też wiedzieć, że szczególnie jesienią czy przy brzydkiej pogodzie jesteście praktycznie niewidoczni dla kierowców. Dlatego też warto zaopatrzyć się w odblaski, które możecie zaczepić czy przykleić do ubrań. Możecie też wybrać odblaski na rękę. Ale pamiętajcie tutaj, że im więcej tym lepiej. Dodatkowo warto jeszcze włączyć latarkę w smartfonie, co zapewni Wam dodatkową widoczność, ale i kierowcy będą z dalszej odległości Was widzieć. Zwróćcie też uwagę na strój. Jeżeli chodzicie ubrani na ciemno, bądź szaro to niestety, ale dla kierowców jesteście niewidoczni, dlatego tak ważne jest noszenie odblasków.

Kierowco – zachowaj ostrożność!

Kierowcy też mają sporo za uszami, ale i oni muszą pamiętać, że posiadanie prawa jazdy nie jest obowiązkowe, zatem otrzymując je zyskuje się nie tylko prawo do jazdy samochodem, lecz także obowiązek zachowania ostrożności i bezpieczeństwa. Dlatego też każdy powinien pamiętać o przestrzeganiu przepisów, nie przekraczaniu ograniczeń i dostosowaniu jazdy do drogi oraz swoich możliwości. Nawet jeżeli macie pierwszeństwo nie oznacza to wcale, że nie macie uważać, bo zachowanie ostrożności obowiązuje każdego. Nawet jeżeli nie odpowiadalibyście przed sądem za wypadek to czy nie mielibyście wyrzutów sumienia, że przez to iż nie zachowaliście należytej ostrożności doszło do tragedii?

Bądź ostrożny i zawsze zachowuj umiar

Niezależnie czy jesteś kierowcą, pieszym czy rowerzystą Twoim obowiązkiem jest zachowanie bezpieczeństwa i to niezależnie od sytuacji. Nawet, gdy masz pierwszeństwo, to nie zwalnia Cię ono z ostrożności, bo to, że Ty nie popełnisz błędu nie oznacza, że ktoś inny go nie popełni. A dzięki zachowaniu ostrożności można uniknąć wielu tragedii, ale i wypadków.

Mówi się, że każdy z nas jest kowalem swojego losu, ale czasami głupia decyzja jednej osoby może odbić się na drugiej i doprowadzić do wypadku. Zatem miejcie do innych ograniczone zaufanie i nie traktujcie bezpieczeństwa czy pierwszeństwa jako pewnik.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij