sklep-darterski-Darter180

Dart – jak grać?

W 1896 roku Brian Gamlin stworzył pierwszą tablicę do darta z kombinacją numerowania pól jaką znamy do teraz. Wtedy narodziła się gra, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie.
Dart, rzutki, czy gra w lotki. Ma wiele nazw, ale każdy wie, że w darcie chodzi o rzucanie lotkami do tarczy. Sama tarcza może być elektroniczna lub z włókna sizalowego. Tarcza podzielona jest na sektory pojedyncze, podwójne oraz potrójne.

Grając w darta mamy do dyspozycji trzy lotki w dłoni. Każdy oddany rzut odejmuje nam punkty. I tak zaczynając grę mamy na liczniku sumę 501 punktów. Gdy trafimy trzema lotkami: 20, 20, 20 co daje sumę 60 punktów, odejmujemy i zostaje na liczniku 441 punktów.
Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do zera. Proste, prawda?

Jakie wybrać lotki do darta?

Dobrze, znamy już ogólną zasadę w darcie. Musimy trafiać w jak najlepiej punktowane pola i jak najszybciej zejść „do zera”. Wtedy wygrywamy.

Ale co z lotkami? W zależności, do jakiej tarczy rzucamy, dobieramy odpowiednie lotki. Do tarczy elektronicznej wybierzemy lotki z końcówką plastikową, tzw. lotki softip. Do tarczy sizalowej potrzebne będą nieco inne lotki, z grotem stalowym.

Grot stalowy zniszczyłby naszą elektroniczną tarczę. Sizalowa tarcza jest elastyczna i miękka. Spokojnie weźmie na siebie rzuty lotek z ostrym grotem. Wszystko dzięki włóknom sizala. Dzięki nim tarcza sizalowa posiada właściwości regeneracyjne i spokojnie posłuży nam na 2 lata grania.
Lotki softip, z plastikową końcówką będą dużo mniej obciążające tarczę. Oczywiście groty takie będą się łamać i od czasu do czasu trzeba tarczę wyczyścić z pozostałości po połamanych grotach. Nie martwcie się to normalne.

Lotki do darta elektronicznego mają limit wagowy. Jedna rzutka może ważyć max 22 gramy (w całości), gdzie sam barrel nie powinien przekraczać 20 gram.

Co do lotek steeltip limitu w zasadzie nie ma. Znajdą się zawodnicy, którzy używają lotki o wadze 36 gram. To już jest bardzo dużo.

Tarcza, lotki i coś jeszcze?

Odpowiadając najkrócej – tak. Mając tarczę i lotki do darta, na pewno mamy najważniejsze rzeczy. Są jednak inne, również istotne akcesoria. Mowa o piórkach i shaftach do darta.

Piórka i shafty w lotkach to najczęściej wymieniane części lotki. Shafty często plastikowe zwyczajnie się łamią. Te aluminiowe – wyginają. Piórka z czasem się rozwarstwiają. A gdy zabraknie choć jednego piórka, wtedy cała lotka jest bezużyteczna.

Częsta wymiana tych części lotki, to normalna rzecz w darcie. Zaopatrzmy się zatem już na samym początku w kilka kompletów piórek i shaftów.

Piórka, shafty tak jak i lotki sprzedawane są w kompletach, po 3 sztuki. Tutaj polecę jeden sklep – świetny sklep darterski Darter180.com.

Zakupicie tam profesjonalne tarcze do darta. Lotki w każdym przedziale cenowym. Pokrowce na lotki, piórka, shafty, groty. Wszystko co jest potrzebne by zacząć przygodę z dartem!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij