Domowe sposoby na skuteczne pozbycie się łupieżu

Domowe sposoby na skuteczne pozbycie się łupieżu

Statystycznie co piąta, dorosła osoba, ma problemy z nawracającym łupieżem. Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną łupieżu jest nie tylko przesuszenie skóry na głowie, ale może pojawić się także w wyniku działania grzybów z rodzinny drożdżaków o nazwie Malassezia furfur.

Ich zalążki występują naturalnie na naszej skórze i nie jest to nic złego, jednak ich zbytnie nagromadzenie może powodować zmiany skórne, w tym właśnie łupież, który nieleczony może się nasilać. Jeśli nic z tym nie zrobimy z czasem będzie to nie tylko nieestetycznym efektem wizualnym, ale także skóra zacznie swędzieć. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się tego problemu, a większość przypadków jest wyleczalna domowymi sposobami. Oto kilka z nich:

Oliwa z oliwek

Ponieważ najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest mocne przesuszenie skóry głowy, aby się go pozbyć, musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Aby pozbyć się przyczyn tej przypadłości należy 2-3 łyżki oleju z oliwek wcierać w skórę głowy, masując opuszkami palców, przez około 5 minut. Tak natłuszczoną głowę powinniśmy zostawić na minimum 15 minut. Po upływie tego czasu, wyczesz włosy delikatnie szczotką i dokładnie wymyj głowę, naturalnym, ziołowym szamponem. Jeżeli sądzisz, że łupież pojawił się u Ciebie z powodu przesuszenia skóry, zrezygnuj z suszenia włosów, bardzo ciepłym powietrzem suszarki,gdyż to może być przyczyną Twojego problemu. Zabieg pomoże tylko jeśli będzie wykonywany regularnie 2 razy w tygodniu. Zyskają na tym również włosy, które staną się bardziej lśniące.

Tymianek

Jeśli Twój łupież nie jest spowodowany niskim nawilżeniem skóry głowy, a drożdżakami, warto skorzystać z grzybobójczych właściwości tymianku, który stosowały już nasze babcie. Należy sporą łyżkę tymianku wsypać do dużego kubka i zalać szklanką bardzo ciepłej wody. Odstawiamy mieszankę na około 15 minut pod przykryciem, aby tymianek się zaparzył. Następnie odcedzamy. Napar musimy ostudzić tak by się nie oparzyć, a gdy będzie już letni wmasowujemy go w skórę głowy. Czynność tą najlepiej wykonywać zawsze po umyci włosów. Napar ten świetnie działa także na włosy, a jego zapach szybko się ulatnia, także nie musimy spłukiwać go wodą, dzięki czemu uzyskamy jeszcze lepsze efekty.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy nadaję się nie tylko do gotowania. Dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się grzybów, które są odpowiedzialne za powstawanie łupieżu, przy okazji regenerując włosy. Wystarczy do jednej szklanki wody dodać dwie łyżki octu jabłkowego i wymieszać. Przygotowana w ten sposób mieszanka posłuży nam za płukankę, którą należy stosować na skórę głowy po każdym myciu włosów. Jeżeli obawiamy się o zapach jaki pozostanie po takiej płukance możemy zastąpić ją peelingiem do skóry głowy stworzonym własnoręcznie na bazie octu jabłkowego. Aby go otrzymać wymieszaj dwie łyżki octu z jedną łyżką sody. Papkę, którą otrzymasz należy delikatnie wmasowywać w skórę głowy przez około 5 minut. Po tym czasie musisz bardzo dokładnie ją spłukać. Pamiętaj tylko by woda była letnia, gdyż mycie włosów w gorącej wodzie, również może być przyczyną łupieżu. To również świetny sposób na zbytnie przetłuszczanie się włosów. Niestety ten peeling nie może być stosowany częściej niż raz na tydzień, inaczej mógłby wywołać odwrotny efekt od zamierzonego.

Najważniejsze aby po pozbyciu się łupieżu zapobiegać jego ponownemu pojawieniu się na naszej głowie. Postaraj się eliminować możliwość jego nawrotu.
Notoryczne zmęczenie i zła dieta, oparta na ciężkostrawnych potrawach, mogą ponownie wywołać objawy. Dlatego unikaj ciężkostrawnych potraw, a tym bardziej fast-food powinnaś odstawić. Czapki, które nosisz często pierz by uniknąć zagnieżdżenia się drożdżaków. Należy również zrezygnować z używania dużej ilości pianek i lakierów, a do mycia włosów wybierać jedynie naturalne szampony. Pozwól wyschnąć włosom same, a jeśli już musisz używać suszarki, to tylko z chłodnym podmuchem, w odległości około 20 cm, tak by skóra Twojej głowy jak najmniej to odczuła.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij