Jak stosować suplementy, aby były skuteczne

Jak stosować suplementy, aby były skuteczne?

Rynek suplementów diety jest ogromny i jednocześnie przynosi bardzo duże zyski, jednocześnie nie ma wielu badań, które potwierdzają skuteczność stosowania tych produktów. Coraz częściej pojawiają się także głosy, że suplementy są szkodliwe. Ale jaka jest prawda? Oczywiście jak to zwykle bywa prawda leży pośrodku. Otóż nawet lekarze polecają zażywanie niektórych środków, choćby po to, by wzmocnić odporność organizmu. Zatem, jak stosować suplementy, aby były one skuteczne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Suplementy diety to nie panaceum

Suplementy diety możemy zakupić zarówno w aptece, jak i w sklepach, wszak jest to środek spożywczy, ale nie lekarstwo. Niektórzy traktują suplementy jako swoiste panaceum na różne dolegliwości. Niestety zażywanie tych środków w zbyt dużej ilości może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. Leki i suplementy diety różnią się regulacjami prawnymi. Oczywiście w suplementach dawki fizjologiczne danych substancji są zdecydowanie niższe. Jednak nie oznacza to, że należy z nich całkowicie zrezygnować, ale nie można także ich stosować jako zamiennika dla racjonalnej diety. Jeżeli nasza dieta byłaby zbilansowana, to w takiej sytuacji nie musielibyśmy zażywać suplementów, ale niestety coraz częściej wielu minerałów w niej brakuje, występują liczne niedobory, które można uzupełnić właściwą suplementacją.

Kto powinien stosować suplementy?

Suplementy powinny być stosowane tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, choć do tych przypadków zalicza się także uboga w składniki odżywcze dieta. Stosowanie właściwej suplementacji wydaje się także niezbędne w przypadku niektórych stanów chorobowych, ale i samych uwarunkowań organizmu. Otóż suplementy mogą zażywać, po konsultacji z lekarzem, osoby chore na nowotwory czy miażdżycę. Ponadto można je stosować u osób cierpiących na zespół złego wchłaniania. Powinny je również zażywać kobiety obficie miesiączkujące czy te w ciąży. Niemal dla każdego z nas rekomendowane jest zażywanie witaminy D, gdyż w naszym rejonie i strefie geograficznej nasłonecznienie nie jest tak duże i przyda się suplementacja. Dobrym wyborem jest również zażywanie selenu. Jak pokazują badania osoby ze zbyt niskim, ale i ze zbyt wysokim stężeniem selenu częściej chorują na raka. Selen powinien być także stosowany u osób cierpiących na łuszczycę, gdyż istnieje duża szansa, że zmiany skórne mogą się cofnąć. Także objawy hashimoto dzięki suplementacji tego pierwiastka zmniejszają się.

Jak zażywać suplementy diety?

Ponownie przypominamy, że zażywanie suplementów powinno się rozpocząć po konsultacji z lekarzem czy wykonanych badaniach w kierunku niedoborów witamin i mikroelementów. Co ważne suplementy należy zażywać wraz z jedzeniem i piciem, najlepiej w trakcie posiłku. Wtedy też przyswajalność jest większa, chyba że lekarz zaleci inaczej. Suplementy zażywane w formie tabletek takie jak A, D, E i K lepiej się wchłaniają, gdyż producenci dbają o to, by witaminy zanurzone były w otoczkach oleju np. z wątroby rekina. Suplementy w płynie również należy spożywać w trakcie posiłków. Polecany jest tran, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, zwłaszcza osób starszych, gdyż zwiększa absorpcję wapnia, wspomagającego kości i stawy. W przypadku osób, które spożywają sporą ilość kofeiny lub żyją w stresie często występują skurcze mięśni, ale i nadmierne zdenerwowanie. W tym przypadku polecane jest stosowanie magnezu, który razem z potasem wydalany jest wraz z potem, dlatego często potrzebna jest jego suplementacja. Jednak należy pamiętać, że nadmierna ilość może powodować problemy trawienne i biegunki.

Suplementy – tak czy nie?

Jeżeli nadal zastanawiacie się czy warto stosować suplementy diety, to już spieszymy z odpowiedzią. Oczywiście, że warto, ale w odpowiednich ilościach. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, gdyż apteka online oferuje szeroki wybór produktów wspomagających codzienną dietę i uzupełniających niedobory, zarówno w tabletkach, kapsułkach, jak i płynie czy proszku. Pamiętajcie, że wszystko, co chcecie podawać dzieciom, powinniście skonsultować z lekarzem. Taka konsultacja jest potrzebna również u tych osób, które stale biorą leki i cierpią na choroby przewlekłe.

Pamiętajcie, że warto zdrowo się odżywiać. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a także chude mięso. Polecamy także spożywanie dużej ilości ryb. Suplementy mają być jedynie dodatkiem w razie niedoborów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij