Mieczyki – rośliny tak wyjątkowe, że aż trudno uwierzyć! Stwórz ogród zmieniający kolor!

Ogród można stworzyć w rozmaitych stylach. Kluczowe znaczenie ma dobór roślin, a jeśli chcesz postawić na kolor i to zmieniający się kolor, a także wiele gatunków zimozielonych, to ten poradnik jest dla Ciebie. Podpowiemy bowiem, jak stworzyć ogród zmieniający kolor. Jego częścią będą także efektowne i różnobarwne rośliny cebulowe, czyli gladiole.

Wybierz zimozielone iglaste rośliny zmieniające barwę

Tworząc nasz ogród zmieniający kolor rozpoczniemy od roślin zimozielonych, które nie tracą swojej pokrywy. Wśród iglastych można zdecydować się na mikrobiotę syberyjską. To krzew iglasty, który przypomina płożące się odmiany jałowców. Zielone igły jesienią stają się rudo-brązowe. Nie oznacza to, że krzew choruje, zatem tym kolorem można po prostu się cieszyć. Jałowiec płożący Lime Glow nie przypadkowo nosi taką nazwę, gdyż ma igły w kolorze ciemnożółtym. Jednak jesienią przebarwiają się one na kolor pomarańczowo-brązowy, co także prezentuje się efektownie. Podobne barwy przybiera tuja Rheingold, zatem te dwa gatunki można sadzić w jednym ogrodzie, jeśli chce się jesienią uzyskać monochromatyczny efekt przebarwiających się igieł. Ciekawie w ogrodzie będą prezentować się także odmiany sosny górskiej, która może przebarwiać się na żółto-pomarańczowo albo złocisto-żółto.

Rośliny liściaste o pięknych kolorach, na które warto postawić

Można poprzestać na efektownie przebarwiających się iglakach albo zdecydować się na soliter w postaci wysokiego krzewu lub drzewa iglastego. Wiele ciekawych odmian egzotycznych przebarwia się na czerwono lub żółto. Do tego mają interesujący pokrój i kształt liści. Wśród nich na uwagę zasługują klony orientalne. Trzeba oczywiście wiedzieć, że to drzewa wymagające. Lubią gleby dość wilgotne, a także lekko kwaśne. Jesienią przybierają barwę pomarańczowo-czerwoną lub intensywnie czerwoną. W dużym ogrodzie może znaleźć się również miejsce dla klonu pospolitego, który przebarwia się na złoto-żółty kolor. Dla miłośników orientalnej stylistyki doskonałym wyborem będzie również miłorząb japoński, który jesienią przebarwia się na złoto, a jego liście przypominają wachlarzyki. Efektownym wyborem do ogrodu może być również dąb czerwony, którego ciemnozielone liście jesienią przybierają intensywnie czerwoną barwę. Krzewem, którego nie może zabraknąć w zmieniającym barwy ogrodzie jest trzmielina oskrzydlona. Jesienią ozdabiają ją szkarłatne liście. Dekoracyjne są także pojawiające się jesienią owoce krzewu. Dla osób preferujących rośliny pnące doskonałym wyborem może być winobluszcz trójklapowy, który jesienią przebarwia się na czerwono.

Mieczyki w ogrodzie – kolorowa rabata z wysokimi dzwonkowatymi kwiatami o efektownych liściach

Oczywiście ozdobą ogrodu mogą być nie tylko efektowne przebarwiające się liście, ale również kwitnące kwiaty. Dzięki nim także ogród zmienia barwy w ciągu roku. Doskonałym wyborem mogą być cebulki mieczyków. Sadzi się je od połowy kwietnia do połowy maja w próchniczej glebie o odczynie obojętnym 6,5 – 7 PH, która powinna być umiarkowanie wilgotna. Miejsce musi być słoneczne, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Przed sadzeniem bulwy mieczyków należy zaprawić preparatem grzybobójczym. Kwiaty mieczyków mogą pojawić się od połowy lipca do połowy września, w zależności od odmiany i terminu sadzenia. Wśród nich mogą być odmiany o barwie białej, czerwonej, pomarańczowej, amarantowej, a nawet fioletowej czy żółto-łososiowej. Mieczyki należy ogławiać po przekwitnięciu, a po zwiędnięciu liści wykopywać bulwy i przechowywać do ponownego terminu sadzenia, najpierw przez kilka dni w temperaturze pokojowej, a potem do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 5-8 stopni.

Dlaczego warto zdecydować się na wielobarwny ogród?

Niewątpliwie wielobarwny ogród ozdabia całą posesję. Nigdy nie jest nudny, bo ciągle coś się w nim dzieje. Wybór przebarwiających się roślin zimozielonych gwarantuje, że również jesienią i zimą może być piękny i dekoracyjny. Na tle takich nasadzeń świetnie prezentują się elementy małej architektury ogrodowej, takie jak ławki czy altany.

Do wielobarwnego ogrodu warto wybrać wyjątkowe kwiaty, czyli mieczyki. Swoim wyglądem i karbowanymi płatkami mogą przypominać orchidee, a długie i proste, zielone liście są ich dodatkową dekoracją. Tworzą wielobarwne lub monochromatyczne rabaty, które współgrają z innymi roślinami, przebarwiającymi się iglakami, drzewkami czy krzewami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij