Jaki rodzaj laptopa najlepiej wybrać

Jaki rodzaj laptopa najlepiej wybrać?

Niemal w każdym większym sklepie RTV można znaleźć ogromną ofertę komputerów przenośnych. Niestety, klienci często mają problem z dokonaniem właściwego wyboru, mimo że zwracają uwagę na cenę urządzenia oraz kluczowe parametry. Tak naprawdę najbardziej istotne przy zakupie laptopa jest sprecyzowane określenie jego przeznaczenia. Poniżej znajdują się opisy kilku rodzai komputerów przenośnych, dzięki którym wybór stanie się o wiele prostszy.

Laptop biznesowy

Przenośne komputery biznesowe z jednej strony cechują się niekoniecznie bardzo wydajnym sprzętem, ale z drugiej wysoką jakością wykonania oraz dużą funkcjonalnością. Laptopy tego typu często posiadają kilka właściwości, które rzadziej spotyka się w modelach z innych kategorii:

  • Zabezpieczenia – komputery biznesowe często zawierają takie urozmaicenia, jak chociażby czytnik linii papilarnych. Pozwala on nie tylko szybciej się zalogować, ale również bardziej chroni użytkownika niż standardowe zabezpieczenie na hasło.
  • Żywotność baterii – modele komputerów dla zapracowanych ludzi zazwyczaj mają o wiele bardziej wydajną baterię, niż standardowe laptopy. W biznesie często nie można pozwolić sobie na nagłe przerwanie pracy, dlatego długi czas działania laptopa jest bardzo istotny.
  • Wysokiej jakości kamery – Obecnie niemal każdy komputer przenośny posiada wbudowaną kamerę, z tym że laptopy biznesowe zazwyczaj posiadają lepszej jakości urządzenie rejestrujące obraz. Związane jest to z faktem, że w pracy często przeprowadza się tak zwane wideokonferencje, do których wykonania stosuje się kamerę internetową.
  • Specjalistyczne oprogramowanie – laptopy biznesowe zazwyczaj posiadają wersję systemu operacyjnego przeznaczoną dla profesjonalistów. Dodatkowo producenci często dołączają dodatkowe oprogramowanie, jak chociażby pakiet biurowy lub aplikację antywirusową.

Laptop gamingowy

Komputery przenośne przeznaczone dla fanów gier z reguły posiadają bardzo wydajne parametry. Niemal zawsze zawierają one autonomiczną kartę graficzną, która jest o wiele bardziej wydajna, niż zintegrowany układ. Poza tym laptopy gamingowe charakteryzują się krzykliwym, czasem nieco zwariowanym designem. Większość komputerów przenośnych w tej kategorii posiada podświetlaną klawiaturę oraz zaakcentowane klawisze kontrolne (W, A, S, D) przeznaczone do gier typu FFP.

Laptop mobilny/hybrydowy

Laptop mobilny to nic innego jak komputer przenośny o mniejszych rozmiarach niż standardowy sprzęt. Niewątpliwą zaletą tego typu laptopa są jego wymiary, a o co za tym idzie duża mobilność. Jest on więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują, a zarazem nie lubią dźwigać ciężkiego oraz nieporęcznego sprzętu. Niestety, laptop mobilny ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest mniejszy rozmiar matrycy, który często uniemożliwia odtwarzanie materiałów w wysokiej rozdzielczości. Drugą wadą jest konieczny kompromis pomiędzy rozmiarem sprzętu, a jego zawartością – laptopy mobilne często są pozbawione chociażby napędu DVD, który dla wielu osób stanowi niezbędne urządzenie.

Innym rodzajem mobilnego komputera przenośnego jest laptop hybrydowy, czyli połączenie tabletu oraz tradycyjnego notebooka. Tak naprawdę laptop hybrydowy jest niczym innym, jak tabletem z doczepioną klawiaturą, z tym że obydwie te części zostały specjalnie zaprojektowane, żeby jak najlepiej współgrać ze sobą.

Laptop multimedialny (do obróbki materiałów foto i wideo)

Laptopy, które wykorzystują chociażby graficy, montażyści czy architekci, charakteryzują się większym rozmiarem matrycy oraz wydajniejszym sprzętem. Niezwykle ważne jest, żeby tego typu komputer przenośny zawierał bardzo wydajną kartę graficzną, ponieważ to ona w dużej mierze odpowiada za jakość pracy przy obróbce różnego typu multimediów. Poza tym laptopy multimedialne bardzo dobrze pracują z wbudowanym dyskiem SSD, który jest o wiele szybszy od standardowego nośnika magnetycznego. Istotne jest również, żeby laptop multimedialny posiadał wszystkie najnowsze wejścia, które umożliwiają podłączenie niezbędnych akcesoriów.

Artykuł powstał we współpracy z https://szukamlapka.pl/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij