Styl klasyczny we wnętrzu – jakie są jego najważniejsze cechy?

Styl klasyczny to ponadczasowy sposób na urządzenie wnętrz. Tradycyjne kolory, eleganckie meble i stylowe dodatki podkreślają nieprzemijalny charakter pomieszczenia, chociaż ich właściwy dobór może być trudny. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aranżując wnętrza w stylu klasycznym.

Ogromną zaletą klasycznych wnętrz, jest fakt, że wiele osób czuje się w nich dobrze niezależnie od własnych upodobań czy preferencji wnętrzarskich. Wysoka jakość materiałów, symetria oraz dbałość o detale, pozwalają stworzyć wnętrze pełne harmonii i ciepła. Aby tworzenie klasycznych aranżacji okazało się nieco prostszym zadaniem, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.

Cechy klasycznych wnętrz

Styl klasyczny jest ponadczasowy, elegancki i wygodny, a co najważniejsze: nie ulega modzie na zmianę. Miłośnicy tradycyjny rozwiązań, nierzadko już na etapie wyboru projektu domu, decydują się na ten wykonany w stylu klasycznym, dzięki czemu aranżacja wewnątrz jest spójna z estetyką budynku.

Po czym możemy poznać styl klasyczny?

  • Wysoka jakość i trwałość materiałów, z których zostały wykonane meble oraz dodatki.
  • Stonowane barwy, które nie podlegają trendom – klasyka lubi biel, ciepłe brązy i beże, unikając przy tym krzykliwych wzorów.
  • Dbałość o szczegóły – dekoracje, oświetlenie czy zdobienia na ścianach – wszystkie te elementy odgrywają bardzo ważną rolę w aranżowaniu przestrzeni, a ich wybór nie jest przypadkowy.
  • Harmonia i prostota.
  • Spójność aranżacji.

Wnętrza w stylu klasycznym w dużej mierze nawiązują do tradycji, jednak nie oznacza to, że są nudne. Dekoratorzy coraz śmielej wprowadzają do klasycznych mieszkań nowe kolory, takie jak złoto oraz szarość, ale też ciepłe odcienie drewna, które najczęściej zobaczyć można na meblach czy wykończeniach. Zamiłowanie do prostoty i minimalizmu dopuszcza wykorzystanie tapety z delikatnym wzorem czy wykonanie sztukaterii na suficie, zwłaszcza jeśli chcemy na przykład w ten sposób zaakcentować charakterystyczną lampę o antycznym designie lub inne elementy wystroju warte podkreślenia.

Urządzamy mieszkanie w stylu klasycznym – na co zwrócić uwagę?

Urządzając wnętrze w konkretnym stylu, zwróćmy uwagę na całokształt. Ważny jest więc nie tylko dobór odpowiednich kolorów, ale też materiałów i dodatków. Pamiętajmy również o umiarze. Styl klasyczny charakteryzuje się prostotą, dlatego nie warto przesadzać z nadmiarem dodatków, takich jak ozdobne gzymsy czy sztukateria, dzięki czemu pomieszczenie nie utraci ponadczasowego charakteru.

Tapicerowane meble w klasycznym salonie

W tradycyjnym salonie sprawdzą się proste i wygodne meble tapicerowane. Duży narożnik, czy miękki fotel pozwolą nam odpocząć po długim i męczącym dniu, ale też w przyjemnej atmosferze przyjąć gości. Przy kreowaniu aranżacji, warto zwrócić uwagę na dobór materiałów. W tym wypadku może sprawdzić się mocny i wytrzymały welur, ale też ponadczasowy żakard czy tradycyjna skóra. Dobierając meble do klasycznego wnętrza, postarajmy się wybrać te, które są proste i zarazem eleganckie. Aby uniknąć problemów z łączeniem struktur i tkanin, wykorzystajmy meble z tej samej kolekcji.

Klasyczna kuchnia cała w drewnie

Drewno już od dłuższego czasu przeżywa renesans i świetnie odnajduje się w różnych stylach wnętrzarskich, jednak w przypadku klasycznych rozwiązań, naturalne i trwałe surowce były wykorzystywane od zawsze. Przesyt nowoczesnością, zimnym metalem oraz wszędobylskim plastikiem, sprawił, że coraz chętniej wracamy do prostych rozwiązań, aranżując dom w stylu klasycznym.

Kuchnia urządzona w tradycyjny sposób powinna składać się z drewnianych mebli, a w szczególności frontów, które mogą być wykończone na gładko, lub też posiadać pewną chropowatość czy wyraźne żłobienia. Wygodny i prosty blat stworzony z litego drewna doskonale zamknie całą kompozycję, zachowując przy tym jej spójność.

Klasyczna kuchnia nie powinna być przesycona nadmiarem dodatków oraz kolorów. W tym pomieszczeniu sprawdzą się ciepłe barwy, odbijające światło.

Oświetlenie w klasycznym wnętrzu – wybieramy żyrandole i lampy

Dobre oświetlenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza gdy naturalne promienie słoneczne są słabe i nie przechodzą przez okna naszego domu z taką ochotą jak w samym środku lata. W takiej sytuacji warto postawić na zakup kilku lamp, które oprócz swojej oczywistej funkcji, pomagają budować klimat wnętrza i stanowią atrakcyjny dodatek.

W klasycznych pomieszczeniach sprawdzą się duże żyrandole oraz abażurowe kinkiety. Zamiast nowoczesnych punktów świetlnych możemy postawić na dekoracyjne lampy stojące, które dają przyjemne światło, niezbędne podczas oglądania filmów czy czytania książek. Do zbudowania spójnej i harmonijnej aranżacji, wybierzmy lampę o jasnym kloszu oraz drewnianej nodze.

Stonowane i ponadczasowe kolory

Od kilku sezonów króluje moda na mocne kolory, takie jak granat, butelkowa zieleń czy czerń, a jeszcze do niedawna prym wiodła szarość w połączeniu z betonem. Klasyczne aranżacje pozostają jednak wierne wybranej grupie barw, a wśród nich znajdują się beże i brązy.

Osłony okienne, czyli aranżacyjne dodatki w stylu klasycznym

Istotnym walorem klasycznych aranżacji, o którym warto pamiętać, są dekoracje okienne. Długie, mięsiste zasłony wykonane z ciężkich tkanin o grubym splocie mogą stanowić alternatywę dla nowoczesnych rolet i równie dobrze zaciemniać pomieszczenie. Wybierając odpowiednią osłonę na nasze okna, możemy zdecydować się na tą zupełnie gładką, która będzie stanowić tło dla całej aranżacji, jak i ozdobną z połyskującymi dekorami.

Prosty i harmonijny salon nabierze strojności, gdy w oknach powiesimy zasłony z motywami roślinnymi czy z ornamentami. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać te wykonane z naturalnych tkanin. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się osłony z dużą przepuszczalnością światła, dzięki czemu nie przytłoczymy wnętrza.

Ważną rolę w tworzeniu okiennej aranżacji odgrywa również sam karnisz. Do pomieszczeń urządzonych w tradycyjny sposób warto wybrać ten wykonany z drewna o prostym lub nieco fantazyjnym zakończeniu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, zwróćmy uwagę na długość karnisza. Niektóre z nich są nieregulowane i pasują do okna jedynie o konkretnych wymiarach.

 

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij