WPROWADZAMY NAJWYŻSZE STANDARDY HIGIENICZNE W SWOIM DOMU. JAK TO ZROBIĆ W 5 KROKACH

Wprowadzamy najwyższe standardy higieniczne w swoim domu. Jak to zrobić w 5 krokach?

Epidemia koronawirusa skłania wszystkich do przyjmowania bardziej rygorystycznych standardów w domach. Jednak warto dobre nawyki wprowadzić nie tylko na krótki czas, ale na dłużej. Na co trzeba zwrócić uwagę? W dzisiejszym poradniku zajmiemy się przede wszystkim łazienką, gdyż to ona jest siedliskiem największej ilości bakterii i wirusów.

Zamiana mycia w zlewozmywarce na zmywarkę elektryczną

Nasz poradnik jest oparty na doświadczeniach, dlatego subiektywny, natomiast z pewnością przedstawione rozwiązania przyczynią się do zwiększenia sterylności w domu. Jednym z nich jest zamiana zmywania ręcznego na zmywarkę elektryczną. W każdej kuchni zlewozmywak jest niezbędny, wszak trzeba mieć miejsce i możliwość napełniania czajników czy garnków, a także obmywania warzyw, owoców czy mięsa przed przygotowaniem posiłków. Niemniej jednak już jakiś czas temu zlewozmywak przestał pełnić swoją główną funkcję, gdyż coraz więcej osób zamiast zmywania ręcznego wybiera to mechaniczne. Ma ono swoje plusy i minusy. Przede wszystkim nie można wkładać talerzy z resztkami jedzenia, a ponadto upychać ich jeden na drugim. Jednak jeśli zachowa się podstawowe zasady, to naczynia będą nie tylko gruntownie umyte, ale również osuszone gorącą parą, a dzięki temu również sterylne. Ręczne wycieranie jest w porządku, pod warunkiem, że często wymieniamy ścierki i nie korzystamy z tej samej przez dłuższy czas, wszak na niej również mogą gromadzić się bakterie.

Montaż armatury bezdotykowej

Poza zmywarką na sterylność wpływa niewątpliwie zastosowanie armatury bezdotykowej. Ta działająca na czujnik ruchu jest najlepszym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem brudnymi rękami dotykać kurków, a zatem nie tylko nie przenosi się bakterii, ale również nie trzeba za każdym razem czyścić i wycierać armatury, co niewątpliwie jest z korzyścią dla wolnego czasu, a także poniekąd oszczędności wody. Warto również wybierać armaturę z powłoką łatwo czyszczącą, np. w przypadku słuchawek prysznicowych. Dzięki temu ograniczy się powstawanie kamienia.

Akcesoria higieniczne, w które trzeba zainwestować

Oczywiście armatura to nie wszystko, gdyż ważne są również akcesoria. Wśród tych umywalkowych niewątpliwie znajdują się dozowniki mydła w płynie. Można wybrać tradycyjne, łokciowe lub bezdotykowe. Wiadomo, że dwa ostatnie rozwiązania są najbardziej sterylne. Dzięki temu strefa umywalkowa jest wolna od dodatkowych zarazków. Dozownik do mydła w płynie może być wyposażony w zawór niekapek. Dzięki temu jego używanie może być całkowicie higieniczne, bez pozostawiania mydlin na rantach umywalki. Oczywiście nie można zapomnieć o pojemnikach na ręczniki papierowe, a jeszcze lepiej wybrać podajniki, które eliminują marnotrawstwo środków higienicznych. Nie trzeba bowiem odwijać rolki, a zatem nie moczy się kolejnych listków. Można także zamontować suszarkę do rąk z filtrem HEPA. W strefie toaletowej warto zainwestować w podkładki na deskę sedesową, które zwiększają sterylność korzystania z toalety.

Dezynfekowanie komputerów i smartfonów

W dobie komputeryzacji coraz więcej korzystamy z dobrodziejstw nowych technologii, dlatego nasze smartfony i tablety mogą być siedliskami bakterii i innych patogenów. Na szczęście można zafundować im bezpieczną dezynfekcję. Wystarczą chusteczki nasączone alkoholem izopropylenowym. Trzeba pamiętać by nie przyciskać zbyt mocno, a także wytrzeć ekran miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Obudowę telefonu można zdjąć i umyć płynem dezynfekcyjnym, ale sam telefon, lepiej jedynie chusteczką, aby środek nie dostał się do elementów elektronicznych i nie spowodował uszkodzenia urządzenia. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać, że czyszczone urządzenia muszą być odłączone z prądu.

Częsta wymiana pościeli i wentylowanie pomieszczeń

Ostatnią kwestią, którą chcemy poruszyć jest częsta wymiana pościeli. To w niej gromadzą się roztocza, kurz, a na jej powierzchni również bakterie, dlatego trzeba ją wymieniać dość często, nawet raz w miesiącu. Istotne znaczenie ma także odpowiednie wentylowanie pomieszczeń, wszak wilgotność również wpływa na mnożenie się patogenów. Można również zainwestować w oczyszczacz z nawilżaczem, który jako inteligentne urządzenie zbierze zanieczyszczenia i naładuje pomieszczenie ujemnymi jonami.

Warto pamiętać o drobnych elementach, o których często się zapomina. Czyszczenie listw przypodłogowych jest ważna, jednak ich przecież często nie dotykamy. Bardzo często, przynajmniej raz w tygodniu trzeba za to czyścić włączniki i klamki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij